Arrival date
Departure date
14 July 2015

Wrocław znany jest ze swojej największej w Polsce fontanny multimedialnej. Położona na terenach przyległych do Hali Stulecia jest ulubionym miejscem spotkań mieszkańców i przybywających do miasta turystów. 

Warto jednak wiedzieć, że we Wrocławiu istnieje spora liczba innych fontann, równie godnych uwagi i zainteresowania. Zapraszam na spacer szlakiem wrocławskich fontann.

Fontanna w rynku

Istniejąca od kilkunastu lat fontanna położona na wrocławskim rynku jest jedną z najbardziej znanych, właśnie dzięki swojemu położeniu w samym sercu stolicy Dolnego Śląska. Szklane tafle przypominają urwiste górskie szczyty. Fontanna na stałe wpisała się już w miejski krajobraz i dziś nikt sobie nawet nie wyobraża wrocławskiego rynku bez niej.

Fontanna na placu Jana Pawła 2

To chyba najpiękniejsza wrocławska fontanna. Pochodząca z 1905 roku neobarokowy postument otoczony jest rzeźbami, które są alegorią Walki i Zwycięstwa. Mocno zniszczona w trakcie oblężenia miasta w czasach II wojny światowej, została pieczołowicie odrestaurowana i znów cieszy oczy mieszkańców i turystów. Z okazji tego, że położona jest w pobliżu Urzędu Stanu Cywilnego, jest często wykorzystywana przez nowożeńców jako piękne miejsce robienia pamiątkowych zdjęć.

Fontanna Szermierz

Przy budynku głównym Uniwersytetu Wrocławskiego znajduje się z kolei jedna z ciekawszych fontann w stolicy Dolnego Śląska. Przedstawia ona postać nagiego mężczyzny ze szpadą w ręku, cokół zaś podtrzymywany jest przez dwie nagie kobiety. Miejska legenda głosi, że jest to autoportret twórcy rzeżby, Hugo Lederera, którego ograli w karty studenci, pozostawiając mu jedynie szpadę. Sylwetka szermierza jest jednym z symboli Uniwersytetu Wrocławskiego.

Fontanna przy moście Grunwaldzkim

Jedna z najnowszych wrocławskich fontann swoim wyglądem przypomina trzy stojące obok siebie sarkofagi. Proste, prostokątne bryły połączone zostały ze sobą strumieniami, co daje bardzo widowiskowy efekt. W letnie upały dzieci uwielbiają bawić się w zawody statków, puszczanych na fontannie. Wspaniała zabawa dla całej rodziny.

Wędrówka szlakiem wrocławskich fontann może być świetnym sposobem na ciekawy spacer po stolicy Dolnego Śląska. Nocleg w dobrej cenie oferują nasze apartamenty Wrocław rynek.

see on map
Newsletter
Subscribe to our newsletter
This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close