Arrival date
Departure date
28 April 2016

Pamiętasz ze szkoły informację o tym, że niemal trzy czwarte naszej planety pokryte jest wodą? Zapewne tak, ale na co dzień nie zajmujesz się rolą tej substancji w życiu wszystkich organizmów żywych. Stąd też pomysł stworzenia we Wrocławiu Hydropolis, czyli muzeum poświęconego właśnie wodzie.

Dlaczego warto odwiedzić to miejsce, będące najnowszą z turystycznych atrakcji stolicy Dolnego Śląska? Powodów do wizyty w Hydropolis jest co najmniej kilka.

Ściśle rzecz biorąc powodów tych jest osiem, tyle bowiem sal tematycznych liczy sobie Hydropolis. Każda z nich dedykowana jest jednemu zagadnieniu związanemu z wodą. Osoby odwiedzające to wyjątkowe miejsce na kulturalnej mapie stolicy Dolnego Śląska mogą mieć pewność, że po opuszczeniu murów tej instytucji będą wiedzieli o wodzie niemal wszystko. Różne obszary wiedzy związanej z wodą są tak dopasowane do siebie, że razem tworzą szczególną wartość.

U podstaw idei Hydropolis leży dostarczenie wiedzy na temat wody. Związane jest to wszystko z ekologią, dzięki czemu każdy z tematów, niezależnie od szczegółowych informacji, kładzie nacisk na zrozumienie ogromu znaczenia tej substancji na życie nie tylko ludzi, ale także wszelkich innych organizmów żywych, tak zwierząt jak i roślin.

W Hydropolis możesz dowiedzieć się niemal wszystkiego na temat wody. Nic zatem dziwnego, że jednym z tematów jest historia powstania tej substancji. Możesz tu prześledzić jej powstanie od odległych zakamarków przestrzeni kosmicznej aż po rolę, jaką odgrywa na Ziemi, jedynej planecie, na której, jak dotąd przynajmniej, występuje woda.

Morza i oceany to nie tylko zbiorniki wody, to przede wszystkim bogata fauna i flora. O ile to, co na powierzchni naszej planety znamy dość dobrze, o tyle głębiny wciąż kryją w sobie wiele tajemnic. Dzięki wizycie we wrocławskim Hydropolis dowiesz się wiele o organizmach żyjących pod powierzchnią wody. Niektóre z nich mogą się pochwalić o wiele dłuższą historią ewolucji niż organizmy lądowe.

Równie fascynujące są związki człowieka z wodą. Nie chodzi tu tylko o to, by doprowadzać jej odpowiednią rolę do organizmu, ale również zwrócenie uwagi na fakt, że ponad sześćdziesiąt procent naszego ciała składa się właśnie z tej substancji. Co więcej, poznasz w Hydropolis również znaczenie wody w kulturze, sztuce, religii lub też jako część aktywnego wypoczynku. Na pewno zdziwisz się, jak wiele miejsca człowiek poświęca właśnie wodzie.

Podobnie fascynującym tematem jest historia inżynierii wodnej. Od rowów nawadniających i wylewów rzek w starożytności, poprzez pierwsze łodzie i statki aż po dzisiejsze, bardzo zaawansowane technologie wykorzystujące energię wody choćby do tworzenia elektryczności.

Ostatnim, podsumowującym niejako tematem związanym z wodą jest podkreślenie dzisiejszych umiejętności związanych z ochroną tej substancji. Poza dość oczywistymi tematami, takimi jak odsalanie wody morskiej, dowiesz się również w jaki sposób duże miasta zarządzają swoimi zasobami wody. Ważną rolę odgrywają w tym procesie oczyszczalnie ścieków, dzięki którym udaje się odzyskać niemal całość zużywanej przez mieszkańców miast i wsi wody.

Po trudach zwiedzania Hydropolis osoby spoza Wrocławia tani i wygodny nocleg w centrum miasta mogą znaleźć korzystając z oferty prezentowanej przez apartamenty wrocławskie, położone w niedalekiej odległości od wrocławskiego Rynku.

see on map
Newsletter
Subscribe to our newsletter
This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close