Arrival date
Departure date
28 May 2015

Wrocław był jednym z pierwszych miast Europy Środkowo-Wschodniej, które mogły poszczycić się własnym arsenałem miejskim. Pod tym względem wyprzedził między innymi takie miasta jak Warszawa, Berlin czy Wiedeń. 

Co ważne, budowla istnieje do dziś i można ją obejrzeć nie tylko z zewnątrz, ale i od środka, bo znajduje się tam obecnie filia Muzeum Miejskiego Wrocławia. Arsenał Miejski we Wrocławiu to miejsce szczególne.

Arsenał Miejski dawniej

Istniejący po dziś dzień przy zbiegu ulic Cieszyńskiego i Widok budynek pochodzi z roku 1459. Utrzymany jest w stylu gotyckim, zbudowany został z czerwonej cegły, tak charakterystycznej dla tego okresu. Początkowo miał spełniać rolę spichrza miejskiego, w którym przechowywane było zboże, gromadzone na wypadek oblężenia miasta. W XVI wieku zdecydowano się na przeniesienie broni miejskiej, dotychczas gromadzonej w różnych miejscach miasta, do jednego budynku. Od tamtej pory budynek zaczęto nazywać arsenałem i przechowywano w nim broń ręczną, działa i amunicję. Rozpoczęto również rozbudowę, wznosząc kolejne budynki w pobliżu, między innymi kuźni, wozowni i rusznikarni, służącymi właśnie potrzebom miejskiej zbrojowni. Obecny wygląd Arsenał Miejski zyskał w wieku XVII, kiedy otrzymał budynek wzniesiony nad bramą wjazdową. Budynek służył następnie jako koszary wojskowe, właściwie aż do roku 1945.

Arsenał Miejski dziś

Współcześnie Arsenał Miejski jest przede wszystkim placówką kulturalną. Jako filia Muzeum Miejskiego we Wrocławiu jest miejscem ekspozycji pamiątek historycznych zebranych w ramach wrocławskiego Muzeum Militariów. Można obejrzeć wystawy poświęcone uzbrojeniu i umundurowaniu na przestrzeni wieków. Ponadto na dziedzińcu arsenału organizowane są imprezy kulturalne, między innymi koncerty muzyczne w ramach festiwalu muzyki kameralnej odbywającego się pod nazwą Wieczory w Arsenale. W muzeum można również obejrzeć pokazy dawnego uzbrojenia.

Arsenał Miejski to miejsce szczególne, choć z zewnątrz niepozorne. Surowa bryła budowli, zupełnie pozbawiona ozdób, kryje w sobie wiele uroku i ciekawych pamiątek historycznych. Co ważne, Arsenał Miejski znajduje się w niewielkiej odległości od naszych apartamentów.

see on map
Newsletter
Subscribe to our newsletter
This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close