Arrival date
Departure date
29 October 2015

Wrocław słynie z ogromnego uroku swojej starówki. Poza centralnym placem wrocławskiego Rynku warto zwrócić uwagę na jego bezpośrednie sąsiedztwo. 

Plac Solny jest równie malowniczym i bardziej kameralnym miejscem do zwiedzania. Co ciekawego można ujrzeć w trakcie przechadzki po tym pięknym placu w centrum Wrocławia?

Nazwa placu położonego na południowy zachód od centralnego placu stolicy Dolnego Śląska odwołuje się do tradycji historycznej. Od czasów średniowiecznej ponownej lokacji miasta zburzonego na skutek najazdu mongolskiego z 1241 roku, plac ten był placem targowym i nosił nazwę placu Solnego, pochodzącą zapewne od rodzaju towaru, jaki można było w tym miejscu nabyć. Plac służył jako miejsce targu do pierwszych lat powojennych. Do dzisiejszego dnia na placu funkcjonuje targ kwiatowy, innych zabudowań przestrzeń placu nie posiada. Od kilku lat w centralnej części placu ustawiono obelisk, nawiązujący do historycznych wydarzeń z XV w., kiedy to ówcześni mieszczanie porwani kazaniem franciszkańskiego mnicha spalili na placu przedmioty codziennego użytku, które uznali za zbytkowne i wystawne.

Plac Solny jest zamknięty czterema pierzejami. Południowa strona jest tą najbardziej okazałą, największym gmachem jest klasycystyczny budynek Starej Giełdy, pochodzący z pierwszej połowy XIX wieku. Obok niego znajdują się trzy inne kamienice. Ściana północna z kolei jest najbardziej zróżnicowana, mieści się na niej część modernistycznego banku, a także inna modernistyczna budowla, dziś mieszcząca redakcję lokalnego wydania Gazety Wyborczej. Obok niej znajdują się jeszcze dwie kamienice. Część zachodnia została odnowiona na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych dwudziestego wieku, jest dość swobodną interpretacją dawnego założenia, pochodzącego z początku XIX wieku. Wschodnia ściana nawiązuje do tradycji handlowych, to właśnie na niej mieści się gmach dawnego domu towarowego.

Plac Solny dziś to przede wszystkim miejsce bardzo urokliwych restauracji i kawiarni, w czasie wiosenno – letnim szczególnie godnym polecenia, z uwagi na ogródki, w których można usiąść, odpoczywając od trudów zwiedzania stolicy Dolnego Śląska. Apartamenty wrocławskie oferują tani nocleg w samym centrum miasta, w bliskiej odległości od Placu Solnego.

see on map
Newsletter
Subscribe to our newsletter
This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close