Arrival date
Departure date
24 March 2015

Miasto Wrocław słynie ze swojego ogrodu zoologicznego. Miłośnicy roślin też znajdą coś w mieście dla siebie. Położony w bezpośrednim sąsiedztwie zabytkowego Ostrowa Tumskiego, Ogród Botaniczny we Wrocławiu jest kolejną atrakcją turystyczną, której nie wolno przegapić podczas wizyty w stolicy Dolnego Śląska.

Historia Ogrodu Botanicznego we Wrocławiu

Wrocławski Ogród Botaniczny powstał w roku 1811, co czyni go drugim w Polsce pod względem długości działania, ustępuje on miejsca jedynie Krakowowi. Powstał częściowo na terenie Ostrowa Tumskiego i części terenu odzyskanego po zburzeniu fortyfikacji miejskich podczas francuskiej okupacji miasta.

Ogród Botaniczny we Wrocławiu początkowo obejmował obszar około 5 ha, tuż przed drugą wojną światową został powiększony o dodatkowy hektar, zajmując teren byłego cmentarza. W czasie II wojny światowej ucierpiał bardzo, tracąc większość swoich zbiorów.

Po wojnie rozpoczęto odbudowę ogrodu w 1948 roku, już dwa lata później został on udostępniony publiczności.

Ogród Botaniczny we Wrocławiu – zbiory

W zbiorach wrocławskiego ogrodu odnajdziemy wiele bardzo ciekawych okazów roślin. Na szczególną uwagę zasługuje największa w Europie kolekcja pnączy. Podobnie interesująca jest ekspozycja roślin szklarniowych, gromadząca ponad 5 tys. taksonomów, co czyni ją jedną z największych w naszym kraju. Dział roślin ozdobnych nie tylko zachwyca swoim wyglądem, ale może także być źródłem inspiracji dla urządzenia naszego własnego ogrodu. Podobnie rzecz ma się z działami gromadzącymi rośliny skalne i wodne. Ten ostatni dział posiada w swych zbiorach wiele odmian roślin pochodzących z całego świata.

Dla wszystkich zainteresowanych botaniką Ogród Botaniczny we Wrocławiu oferuje dział dydaktyki i morfologii roślin, gdzie każdy może dowiedzieć się o szczegółach uprawy, zapylania czy budowy interesujących go odmian roślin. Z roślinami wiąże się także ziemia, stała ekspozycja przedstawiająca panoramę natury, prezentującą wszystkie ery i okresy geologiczne.

Ogród Botaniczny we Wrocławiu czynny jest jedynie w okresie letnim, zasadniczo od 1 kwietnia do 30 listopada, terminy te jednak mogą ulec przesunięciu o kilka dni w każdą stronę, w zależności od warunków atmosferycznych. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie ogrodu.

see on map
Newsletter
Subscribe to our newsletter
This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close