Arrival date
Departure date
12 May 2016

Jednym z najbardziej znanych symboli stolicy Dolnego Śląska jest ratusz, znajdujący się na wrocławskim Rynku. Jego charakterystyczny zegar to bardzo często fotografowany fragment, dzięki czemu dawny budynek mieszczący władze miejskie pozostaje znany na całym świecie. Dlaczego warto poświęcić czas na zwiedzenie dawnego ratusza we Wrocławiu?

Wrocławski Stary Ratusz zaliczany jest do ścisłej czołówki zabytków tego rodzaju w naszym kraju. Budowla wybudowana w stylu gotyckim odznacza się pięknem, które nikogo nie pozostawia obojętnym. Przekonasz się o tym w chwili, kiedy staniesz przed tym wyjątkowym budynkiem.

Stary Ratusz we Wrocławiu swoimi początkami sięga końca XIII wieku, od tamtego czasu przechodził wiele zmian i przebudów, niemniej jednak budowniczowie przez cały czas starali się zachować jednolitość stylu, w jakim stworzono podstawy. Z tego też powodu dziś możesz podziwiać budynek utrzymany w pięknym gotyckim stylu, który łączył w sobie strzelistość i monumentalizm z lekkością formy.

Poznawanie Starego Ratusza warto rozpocząć od poznawania jego zewnętrznych fragmentów. Każda z elewacji może poszczycić się własnym, unikalnym stylem, co jest pozostałością zmian zachodzących w bryle budynku, przechodzącej duże zmiany w zależności od czasu prowadzonych prac budowlanych. Wschodnia ściana jest tą główną, a istniejący na niej zegar, powstały po 1580 roku, jest wspaniałym przykładem połączenia renesansu z gotykiem. Podobnie ma się sprawa z elewacją zachodnią, w której dziś umieszczone jest główne wejście, prowadzące do muzeum miejskiego. Najbardziej jednorodną stylistycznie jest z kolei elewacja ściany zachodniej.

Wnętrze wrocławskiego Starego Ratusza dziś pozostaje głównie salami muzealnymi, ekspozycje pokazują ciekawą i barwną historię stolicy Dolnego Śląska. Wystawy czasowe, obecne w murach budynku nie są zawsze skoncentrowane na pokazywaniu historii miasta, w przeszłości można było tu zobaczyć wiele ciekawych prac, między innymi wykonanych przez Salwadora Dali.

Po trudach zwiedzania możesz odpocząć w podziemiach wrocławskiego Ratusza. Mieści się tam słynna Piwnica Świdnicka, obecnie najdłużej istniejąca restauracja w Europie. Wśród jej gości byli między innymi tak znani ludzie jak Fryderyk Chopin i Goethe. Do dziś miejsce to słynie z dobrego piwa i świetnych potraw.

Wrocławski Stary Ratusz to zaledwie jedno z miejsc, które możesz zobaczyć w dolnośląskiej metropolii. Jest ich tak wiele, że warto rozważyć spędzenie we Wrocławiu kilku dni. Jeśli potrzebujesz noclegu, zapoznaj się z ofertą prezentowaną przez apartamenty wrocławskie, ulokowane w samym centrum miasta, co znakomicie ułatwia zwiedzanie.

see on map
Newsletter
Subscribe to our newsletter
This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close