Arrival date
Departure date
15 September 2015

Wrocław jest kojarzony z Lwowem głównie z tej przyczyny, że lwowskie elity intelektualne przybyły do miasta i nadawały mu ton przez pierwsze dziesięciolecia powojennej rzeczywistości.

Wiele osób do dziś dnia wspomina swoje dzieciństwo w tym mieście. Od 25 września te osoby, jak również wszyscy inni, będą mogli podziwiać unikalną panoramę dawnego Lwowa. Pieczołowicie oddana panorama plastyczna historycznego centrum z całą pewnością będzie się cieszyła dużą popularnością, zarówno wśród mieszkańców miasta jak i turystów.

Panorama plastyczna dawnego Lwowa powstała w okresie międzywojennym, kiedy Lwów był polskim miastem. Pomysłodawcą i głównym realizatorem tego projektu był architekt Janusz Witwicki. Pracujący pod jego okiem zespół architektów i artystów plastyków stworzył dzieło unikalne. Jest to bowiem bardzo wierne oddanie historycznego centrum miasta, starannie wykonane w skali 1:200. Prace nad makietą ruszyły w roku 1928. Po burzliwych latach wojny plastyczna panorama Lwowa trafiła wreszcie do Polski, początkowo znajdując się przez wiele lat w Warszawie. W 2006 roku rodzina Witwickiego zdecydowała się na przekazanie tego unikalnego zabytku wrocławskiemu Ossolineum. Po niezbędnych pracach konserwatorskich już niebawem rusza ekspozycja, która pozwoli każdemu na zobaczenie dawnego miasta.

Makieta składa się z sześciu płyt, każda o rozmiarach 2 na 1,2 metra. Budynki, ulice, a nawet drzewa oddane zostały z wielką pieczołowitością i dbałością o detal. Artyści postarali się nawet o oddanie oryginalnych plam lub ubytków w murach, by całość była możliwie jak najbardziej zgodna ze stanem faktycznym, który można było zobaczyć podczas spaceru uliczkami lwowskiej starówki. Dbałość o detal sprawia, że makieta wiernie oddaje charakter przedwojennego Lwowa. Wystawa została zaprojektowana zgodnie z wytycznymi jej twórcy. Oznacza to, że oświetlenie wędruje, by oddać różnorakie oświetlenie związane z porami dnia, nad makietą będą również zapadały nocne ciemności.

W ramach wystawy będzie można nie tylko zobaczyć samą makietę, ale również dowiedzieć się więcej o samym Witwickim, jak również doświadczyć wirtualnego spaceru malowniczymi uliczkami przedwojennej lwowskiej starówki. Z całą pewnością wystawę już dziś można zaliczyć do jednego z obowiązkowych miejsc do odwiedzenia podczas wizyty we Wrocławiu. Na nocleg zatrzymać się można w apartamentach, jakie oferują apartamenty wrocławskie.

see on map
Newsletter
Subscribe to our newsletter
This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close