Arrival date
Departure date
07 December 2015

Wrocław jest rozległym miastem posiadającym długą historię. Zwiedzanie całej stolicy Dolnego Śląska może zająć wiele dni. Najsłynniejsze miejsca są bardzo dobrze znane, pojawiają się na zdjęciach reklamujących Wrocław na całym świecie. 

Któż nie kojarzy Mostu Grunwaldzkiego, Hali Stulecia czy słynnego na całą Europę wrocławskiego Ratusza? Poza jednak tak oczywistymi miejscami warto w trakcie pobytu odwiedzić także i inne, niekiedy odległe od centrum okolice, które mają naprawdę wiele do zaoferowania. Jednym z takich niezwykle interesujących miejsc jest Leśnica, położona na zachodnim krańcu stolicy Dolnego Śląska. Co można tam zobaczyć? Wbrew pozorom całkiem sporo.

Najsłynniejszy w całej Leśnicy jest zamek. Miejsce posiada jeszcze ślady dawnej fosy, wskazującej na istnienie budowli warownej w tym miejscu od czasów średniowiecza. Dzisiejszy zamkowy budynek posiada rokokowy charakter i razem z dawnym parkiem dworskim pełni rolę zabytkowego zespołu pałacowego. Mimo tego, iż obiekt nie ucierpiał w trakcie działań wojennych, po II wojnie światowej uległ pożarowi w 1953 roku. Kilka lat później obiekt odbudowano, nie przejmując się jednakże odtworzeniem dawnego wystroju pomieszczeń. Dziś obiekt jest siedzibą Domu Kultury Zamek. Przed obiektem na niewielkim skwerze umieszczona jest zabytkowa figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem i św. Jana Nepomucena.

Bardzo ciekawym obiektem jest kościół pw. św. Jadwigi. Najstarsza część budowli pochodzi z czasów średniowiecznych, cały budynek jest barokowy, co widać zwłaszcza w bogatym wystroju wnętrz. Wiele malowideł pochodzi z XVII i XVIII wieku, podobnie jak chrzcielnica z piaskowca. Warto również zwrócić uwagę na pokrytą polichromią i płaskorzeźbami ambonę.

Spacer ulicami Leśnicy może dostarczyć wielu innych wrażeń, które z całą pewnością uczynią pobyt na tym wrocławskim osiedlu. Zabytkowa poczta z przełomu XIX i XX wieku i pobliskie wille są równie godne uwagi.

Leśnica jest oddalona od centrum miasta o zaledwie dziesięć kilometrów, nie jest to zatem podróż zbyt długa. Osoby, które odwiedzają stolicę Dolnego Śląska powinny rozważyć odwiedziny w tym zakątku miasta. Nocleg zapewnią apartamenty wrocławskie.

see on map
Newsletter
Subscribe to our newsletter
This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close