Arrival date
Departure date
04 October 2017
1000 lat istnienia miasta zaowocowało dużą ilością zabytkowych budowli. W stolicy Dolnego Śląska jest także duża liczba muzeów. Nic więc dziwnego, że miasto jest ważnym ośrodkiem życia kulturalnego i turystycznego zarówno na Dolnym Śląsku, jak również w kraju.

Katedra świętego Jana Chrzciciela

Świątynia znajduje się na Ostrowie Tumskim. Kościół, który możemy obecnie podziwiać budowano w kilku etapach od XIII do XV wieku. Jest trójnawową bazyliką pierwotni zbudowaną w stylu gotyckim, a następnie przebudowaną w stylu najpierw w stylu renesansowym, a następnie w stylu barokowym. W czasie oblężenia miasta w ostatnich miesiącach II wojny światowej świątynia została znacznie zniszczona. Dzisiaj cieszy nas dawnym blaskiem. Jest jednym z najcenniejszych zabytków sakralnych we Wrocławiu. W ołtarzu głównym znajduje się tryptyk przeniesiony z Lubina „Zaśnięcie Najświętszej Marii Panny”. W świątyni znajduje się również obraz Matki Bożej nazywany Madonną Sobieską. Koronacji tego obrazu dokonał papież Jan Paweł II. Obraz do wrocławskiej katedry został przeniesiony z kościoła w Międzylesiu. Katedrę otacza wieniec kaplic w większości wzniesionych w stylu gotyckim. Jedna z nich to między innymi Kaplica Mariańska. W stylu barokowym zbudowano kaplicę świętej Elżbiety. Ufundował ją kardynał Franciszek Heski, jego nagrobek znajduje się w kaplicy.

Placówki muzealne

Liczba muzeów jest imponująca. Jedną z ważnych placówek muzealnych jest Muzeum Narodowe. Powołano je do życia w 1947 roku, a rok później pierwsi zwiedzający mogli podziwiać zgromadzone w nim zbiory. Muzeum ma kilka działów (między innymi dział Śląskiej Sztuki Średniowiecznej) i 3 oddziały: Muzeum Etnograficzne, Pawilon Czterech Kopuł oraz Panorama Racławicka. Na terenie miasta działa również Muzeum Archidiecezjalne, Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Wrocławskiego. To ostatnie muzeum powstało na bazie niegdyś istniejących we Wrocławiu muzeów: zoologicznego, tak zwanego zielnika oraz muzeum botanicznego. Na placówkę muzealną zamieniono także sale Ratusza. Mieści się w nim oddział Muzeum Miejskiego, czyli Muzeum Sztuki Mieszczańskiej.

Krasnale – symbole Wrocławia

Tropienie figurek krasnali to zajęcie nie tylko dla najmłodszych. Liczba krasnali stale się zwiększa, każdy z nich ma własne imię. Spotkać je można w całym mieście: począwszy od Rynku, poprzez ulicę Świdnicką aż po Ostrów Tumski. Przy kościele garnizonowym świętej Elżbiety zatrzymał się Weteran, na Rynku przycupnął Wodziarz, a na Ostrowie Tumski Wrocławiak. Są także Syzyfki i wiele, wiele innych krasnali.

Śladem Eberharda Mocka

Eberhard Mock to bohater cyklu powieściowego autorstwa Marka Krajewskiego. Autor akcję swoich kryminalnych powieści umieścił we Wrocławiu. Popularność twórczości M. Krajewskiego postanowiono wykorzystać proponując turystom wędrówkę śladami Eberharda Mocka. Zdecydowanie najwięcej budowli, które można zobaczyć podążając śladami radcy kryminalnego to wrocławskie kawiarnie, restauracje i piwiarnie. E. Mock nie interesowały zabytki miasta.

see on map
Newsletter
Subscribe to our newsletter
This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close