Arrival date
Departure date
21 July 2016

Wrocław może poszczycić się ponad tysiącletnią historią, stąd też jest pełen zabytków pochodzących z różnych epok historycznych. Słynny wrocławski Rynek, Ostrów Tumski czy Hala Stulecia to miejsca, których nie wolno pominąć w trakcie zwiedzania stolicy Dolnego Śląska.

Takich miejsc jest oczywiście znacznie więcej, jednym z nich jest niewielka uliczka położona tuż obok wrocławskiego Rynku. Stare Jatki to miejsce, które posiada moc przenoszenia w czasie.

Stare Jatki to po prostu miejsce, w którym w średniowieczu handlowano mięsem. Uliczka do dziś pozostała w prawie niezmienionym kształcie, co czyni ją ogromną atrakcją turystyczną. Rzeźnicze kramy istniały w tym miejscu już od 1242 roku, kilkukrotnie je na przestrzeni wieków przebudowywano, ostateczny dzisiejszy kształt ta niewielka wrocławska uliczka uzyskała po zakończeniu działań wojennych w trakcie II wojny światowej, kiedy to ocalało 12 niewielkich kamieniczek, w których na parterze mieściły się kramy rzeźników oferujących mięso mieszkańcom Wrocławia przez wiele stuleci.

Stare Jatki dziś to przede wszystkim mekka artystów. W dawnych kramach, odrestaurowanych pieczołowicie przed laty, znajdują się dziś niewielkie galerie sztuki i sklepy, w których można nabyć farby, pędzle, ołówki i cały szereg innego asortymentu wykorzystywanego na co dzień do tworzenia rysunków i obrazów.

Podczas odwiedzin na Starych Jatkach warto zwrócić uwagę na bardzo nietypowy pomnik, jeden z bardziej oryginalnych we Wrocławiu. W momencie przechodzenia przez bramę prowadzącą na Stare Jatki natkniesz się na kilka zwierząt, stojących niczym na wiejskim podwórku. Jest to Pomnik Pamięci Zwierząt Rzeźnych, które przez wiele stuleci służyły mieszkańcom Wrocławia.

Niewielka uliczka pozwala zostać tutaj na dłużej, mieści się przy niej również niewielki pub, w którym można usiąść i odpocząć po trudach zwiedzania wrocławskiej starówki.

Wrocław posiada wiele takich właśnie miejsc, położonych nieco na uboczu, z dala od najpopularniejszych turystycznych szlaków, a jednak zdecydowanie wartych odwiedzenia w trakcie wizyty w mieście. Dokładne ich poznanie zajmuje co najmniej kilka dni, dlatego szukając noclegu na czas pobytu w stolicy Dolnego Śląska zwróć uwagę na to, co oferują apartamenty wrocławskie, ulokowane w centrum miasta.

see on map
Newsletter
Subscribe to our newsletter
This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close