Arrival date
Departure date
21 September 2015

Wrocław jest jednym z największych ośrodków kulturalnych w Polsce. Działa tu bardzo wiele różnorakich instytucji kultury, z każdej właściwie jej dziedziny, także i tej teatralnej. 

W stolicy Dolnego Śląska działa kilka różnych scen teatralnych, jedną z największych i mogących się pochwalić największym dorobkiem jest wrocławski Teatr Współczesny. Co można zobaczyć na jego deskach?

Teatr Współczesny – historia

Początki Teatru Współczesnego sięgają pierwszych powojennych lat, bo już w sezonie 1947/1948 ruszył w stolicy Dolnego Śląska niewielki teatr, który początkowo był znany pod nazwą Młodego Widza, następnie od roku 1957 funkcjonował jako Teatr Rozmaitości. Na początku lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku placówka po raz ostatni zmieniła nazwę, tym razem już oficjalnie nazywając się Teatrem Współczesnym im. Edmunda Wiercińskiego. Od tamtej pory nie było już żadnych zmian w nazwie. Od 1995 roku ta wrocławska placówka kulturalna jest teatrem miejskim, utrzymywanym przez magistrat.

W 1975 roku teatr objął dyrektor Kazimierz Braun. To właśnie za jego kadencji wrocławski Teatr Współczesny stał się jedną z najlepszych scen w naszym kraju. Braun zarówno reżyserował samodzielnie spektakle, między innymi „Białe małżeństwo” Tadeusza Różewicza, będący w swoim czasie jednym z największych dokonań polskiej sztuki dramaturgicznej. W pamięć krytyków i widzów zapadły również wystawienia „Sztukmistrza z Lublina” Singera w reżyserii Jana Szurmieja, „Wiśniowy sad” Czechowa w reżyserii Andro Enukidze, a także obsypana licznymi nagrodami „Historyja o chwalebnym zmartwychwstaniu Pańskim” Mikołaja z Wilkowiecka w reżyserii Piotra Cieplaka i wiele innych.

Teatr Współczesny dzisiaj

Od samego początku repertuar tej placówki kulturalnej był nakierowany na prezentowanie dokonań współczesnej dramaturgii, zarówno polskiej jak i zagranicznej. Po dziś dzień jest to wciąż główny cel wrocławskiego Teatru Współczesnego. Dlatego też dziś współpracują z teatrem reżyserowie różnego wieku i o różnorodnym dorobku, m.in. Tomasz Hynek, Paweł Passini, Agnieszka Olsten i Ewelina Marciniak.

Wrocławski Teatr Współczesny to miejsce, które warto odwiedzić od czasu do czasu. W przypadku późnego zakończenia przedstawienia osoby spoza Wrocławia mogą skorzystać z noclegu oferowanego przez apartamenty wrocławskie. Znajdują się one w odległości kilkuminutowego spaceru od gmachu teatru.

see on map
Newsletter
Subscribe to our newsletter
This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close