Arrival date
Departure date
30 March 2015

Hala Stulecia Jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc we Wrocławiu jest Hala Stulecia. Widnieje na wielu zdjęciach miasta, stając się jednym z jego symboli. Licząca ponad sto lat budowla nadal fascynuje swoim rozmachem i wyglądem. Nadal służy mieszkańcom i turystom, znajduje się na Światowej Liście Zabytków UNESCO. Posiada także ciekawą historię związaną z jej powstaniem.

Nazwa budowli związana jest z historycznym wydarzeniem, jakim była zbliżająca się w roku 1913 setna rocznica wydania przez niemieckiego cesarza Fryderyka Wilhelma III odezwy „Do mojego ludu”. Odezwa zachęcała mieszkańców Śląska do powszechnego oporu przeciw wojskom francuskim cesarza Napoleona. Prawdopodobnie odniosła pożądany skutek, bo w tym samym roku odbyła się bitwa pod Lipskiem, zwana „bitwą narodów”.

Pomysł uczczenia tego historycznego wydarzenia pojawił się już w roku 1910, postanowiono uczcić tę okrągłą rocznicę poprzez zorganizowanie wielkiej wystawy, na wzór bardzo modnych ówcześnie wystaw światowych. Wystawa ta miała pokazywać dorobek całej prowincji śląskiej na przestrzeni ostatnich stu lat. Ogłoszono konkurs na budynek, w którym wystawa będzie mogła się odbyć. Konkurs wygrał jeden z wrocławskich architektów, Max Berg. Budowla jego projektu poraża swoją mocą do dziś. W momencie powstania jej żelbetonowa kopuła była największą konstrukcją wykonaną z takiego rodzaju materiału na świecie, większe od niej były jedynie niezbyt liczne konstrukcje stalowe.

Sama hala obejmuje 14 tys. m², a główna hala obliczona została na zapewnienie pomieszczenia dla 10 tys. osób. Oprócz głównej hali zaprojektowano dodatkowe 56 miejsc wystawienniczych, rozmieszczonych dookoła. W Hali Stulecia umieszczono również potężne organy, dziś w większej części znajdujące się we wrocławskiej katedrze pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela. W momencie ukończenia budowy organy te również były największe na świecie. Poza samą Halą Stulecia w przygotowaniach do wielkiej wystawy zbudowano Pergolę, Pawilon Czterech Kopuł i szereg pomniejszych budowli wystawienniczych.

Cały kompleks Hali Stulecia szczęśliwie przetrwał wojenne oblężenie miasta i służy mieszkańcom do dziś. W latach 2009 – 2011 przeprowadzono gruntowny remont hali, dobudowując budynek Centrum Spotkań Biznesowych i tworząc Fontannę Multimedialną. Dziś Hala Stulecia to nadal przede wszystkim miejsce licznych targów i koncertów, licznie odwiedzanych przez samych mieszkańców Wrocławia i turystów.

see on map
Newsletter
Subscribe to our newsletter
This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close