Arrival date
Departure date
18 November 2016

We Wrocławiu, być może niektórzy tego nie wiedzą, znajdują się dwa ratusze obok siebie. Piękno starej, gotyckiej, unikalnej w skali europejskiej perły architektury, bardzo często przyćmiewa turystom urok nowszego budynku. Nowy Ratusz został zbudowany w latach 1860-1864 z powodów czysto pragmatycznych - Stary Ratusz nie potrafił już pomieścić całej miejskiej administracji. 

Powody powstania

Wraz z rozwojem Wrocławia w XIX wieku istniało większe zapotrzebowanie na pomieszczenia administracyjne. Dodatkowo Stary Ratusz wymagał wówczas pilnego remontu, a archiwum miejskie, które coraz bardziej się rozrastało, w starszym budynku nie mogło się już pomieścić.

Historia

Architektem Nowego Ratusza był Friedrich August Stüler. Ze względu na dogodną lokalizację wyburzono Dom Płócienników, a na jego miejscu powstał właśnie ratusz. Sam Nowy Ratusz nawiązuje swoją formą do stylów historycznych i jest neogotycki oraz neorenesansowy z przewagą tego drugiego oraz widoczną monumentalnością.

Architektura

Nowy Ratusz to budynek w stylu historyzmu, który w tamtym czasie dominował i był ostatnim stylem architektonicznym, który patrzył w przeszłość, już niedługo miały nadejść nowe, secesyjne formy. Budynek posiada trzy kondygnacje, jest podpiwniczony a przykrywa go dwuspadowy dach i dziś stanowi siedzibę Prezydenta miasta oraz rady miejskiej.

W podziemiach Nowego Ratusza znajdziemy Browar Spiż, który był pierwszym browarem restauracyjnym w Polsce.

see on map
Newsletter
Subscribe to our newsletter
This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close