Przyjazd od
Wyjazd do
18 listopada 2016

We Wrocławiu, być może niektórzy tego nie wiedzą, znajdują się dwa ratusze obok siebie. Piękno starej, gotyckiej, unikalnej w skali europejskiej perły architektury, bardzo często przyćmiewa turystom urok nowszego budynku. Nowy Ratusz został zbudowany w latach 1860-1864 z powodów czysto pragmatycznych - Stary Ratusz nie potrafił już pomieścić całej miejskiej administracji. 

Powody powstania

Wraz z rozwojem Wrocławia w XIX wieku istniało większe zapotrzebowanie na pomieszczenia administracyjne. Dodatkowo Stary Ratusz wymagał wówczas pilnego remontu, a archiwum miejskie, które coraz bardziej się rozrastało, w starszym budynku nie mogło się już pomieścić.

Historia

Architektem Nowego Ratusza był Friedrich August Stüler. Ze względu na dogodną lokalizację wyburzono Dom Płócienników, a na jego miejscu powstał właśnie ratusz. Sam Nowy Ratusz nawiązuje swoją formą do stylów historycznych i jest neogotycki oraz neorenesansowy z przewagą tego drugiego oraz widoczną monumentalnością.

Architektura

Nowy Ratusz to budynek w stylu historyzmu, który w tamtym czasie dominował i był ostatnim stylem architektonicznym, który patrzył w przeszłość, już niedługo miały nadejść nowe, secesyjne formy. Budynek posiada trzy kondygnacje, jest podpiwniczony a przykrywa go dwuspadowy dach i dziś stanowi siedzibę Prezydenta miasta oraz rady miejskiej.

W podziemiach Nowego Ratusza znajdziemy Browar Spiż, który był pierwszym browarem restauracyjnym w Polsce.

Zobacz na mapie
Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij