Przyjazd od
Wyjazd do
14 września 2016

Festung Breslau inaczej oblężenie Wrocławia, jest to bitwa stoczona w 1945 roku we Wrocławiu pomiędzy wojskami ZSRR a III Rzeszy. 

W sierpniu 1944 roku miasto zostało ogłoszone twierdzą - Festung Breslau, a w styczniu 1945 roku dokonano przymusowej ewakuacji większości ludności, która zamieszkiwała Breslau (obecnie Wrocław). Przemierzali oni wiele kilometrów w 20-stopniowym mrozie, co pozbawiło życia nawet 90 000 osób. Miasto w tym czasie było notorycznie atakowane, przez kilka miesięcy Luftwaffe utrzymywała most powietrzny z III Rzeszą, gdzie w ciągu 76 dni wykonano około 2 000 lotów i przywieziono do Wrocławia ponad 1600 ton zapasów. Wojska radzieckie zajmowały peryferyjne osiedla miasta, a 22 lutego rozpoczęto szturm Wrocławia.

Destrukcja Breslau

W marcu zniknęły z mapy Wrocławia liczne kościoły, a także wielkie domy towarowe, ulice przepełnione były czarną mgłą, a w powietrzu czuć było jedynie duszący dym. Bombardowania Festung Breslau nasiliły się, a głównym celem były niemieckie zakłady zbrojeniowe i stanowiska artylerii. Można by powiedzieć, że życie zeszło wtedy do podziemi – wszelkie pomieszczenia znajdujące się poniżej domów zostały przerobione na schrony, mieszkania, a nawet szpitale. Tylko w ten sposób można było się schronić i liczyć na przeżycie. Niestety ofiar wciąż przybywało, a oblężenie nie chyliło się ku końcowi. Nocą z 1 na 2 kwietnia aż 750 samolotów radzieckich masowo zbombardowało Wrocław.

Obrona miasta do ostatniego człowieka

Hitler zlecił obronę miasta do ostatniego człowieka, jednak czując, że jego szanse z dnia na dzień maleją, 30 kwietnia popełnił samobójstwo w podziemnym bunkrze. Na początku kolejnego miesiąca podjęto jednak wstępne rozmowy dotyczące zakończenia walk i już 6 maja podpisano kapitulację Wrocławia. Podsumowując straty oblężenia, na miejscu zginęło kilka tysięcy żołnierzy, a kilkadziesiąt zostało rannych, większość budynków mieszczących się we Wrocławiu zostało zrównanych z ziemią, co dało aż 18 000 000 metrów sześciennych gruzu. Aby lepiej poznać całą historię i szczegółowy bieg wydarzeń, mamy szansę obejrzeć rekonstrukcję Festung Breslau, organizowaną przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej. Wiele informacji znajdziecie odwiedzając stronę dolny-slask.org.pl, będącą istną kopalnia wiedzy na temat Wrocławia oraz dolnego śląska.  Fotografia pochodzi z http://dolny-slask.org.pl/3207487,foto.html

Zobacz na mapie
Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij