Przyjazd od
Wyjazd do
23 listopada 2016

Muzeum Architektury to znajdujący się nieopodal Parku Słowackiego były zespół poklasztorny, który został zdesakralizowany i teraz możemy w nim zobaczyć zbiory związane z architekturą oraz czasowe wystawy prezentujące twórczość polskich oraz zagranicznych architektów. Muzeum działa od 1965 roku, a jakie były jego wcześniejsze losy?

Ciekawa historia

W 1453 roku w miejscu dzisiejszego muzeum stał już drewniany kościół. Po przybyciu św. Jana Kapistrana, z jego inicjatywy wybudowano zespół klasztorny, którego budowę rozpoczęto w 1462 roku, a ukończono ją w roku 1505. W latach 1463-66 została wzniesiona najważniejsza część zespołu klasztornego, czyli trójnawowa bazylika pod wezwaniem św. Bernarda, która po zlikwidowaniu kościoła Ducha Świętego i przeniesieniu części jego wyposażenia do kościoła św. Bernarda zyskała dodatkowe, nieoficjalne wezwanie Ducha Świętego. Do dziś w Muzeum Architektury możemy zobaczyć wspornik z kościoła Ducha Świętego. W 1491 roku sklepienia bazyliki zawaliły się, a w 1702 roku kościół otrzymał szczyt fasady zachodniej w barokowym stylu. Niedługo po ukończeniu zespołu klasztornego bernardyni zostali zmuszeni przez radę miejską do opuszczenia miasta. W roku 1522 utworzono w klasztorze szkołę oraz szpital, a zaraz potem w 1544 roku oddano kościół ewangelikom. Zbór Nowego Miasta utworzony przez ewangelików w kościele św. Bernarda istniał w tym miejscu aż do końca II wojny światowej.

Losy po wojnie

Już w latach 50. XX wieku planowano utworzyć we wnętrzach kościoła i klasztoru Muzeum Architektury, udało się to jednak w 1965 roku. Najpierw muzeum podlegało pod Muzeum Narodowe i było jedną z jego jednostek, a w 1971 roku zostało samodzielną instytucją kultury. Muzeum posiada bardzo duże zbiory ok. 25 tysięcy obiektów, a stale wystawia jedynie 500 z nich. Detale architektoniczne pochodzą ze zniszczonych przez wojnę budynków; obiektów, które już nie istnieją, ponieważ zostały wyburzone; wykopalisk archeologicznych. W muzeum znajdziemy np. cenny romański Tympanon Jaksy z opactwa na Ołbinie.

Działalność

Muzeum działa na różnych poziomach i jest nie tylko instytucją szerzącą historię architektury, ale też ogólnie kulturę. Właśnie w tym muzeum miały miejsce pokazy teatrów alternatywnych takich jak: Cricot 2 Tadeusza Kantora, Teatr Ósmego Dnia, Teatr Gardzienice. Muzeum jest też sceną niektórych koncertów festiwalu Wratislavia Cantans.

Zobacz na mapie
Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij