Przyjazd od
Wyjazd do
29 października 2015

Wrocław słynie z ogromnego uroku swojej starówki. Poza centralnym placem wrocławskiego Rynku warto zwrócić uwagę na jego bezpośrednie sąsiedztwo. 

Plac Solny jest równie malowniczym i bardziej kameralnym miejscem do zwiedzania. Co ciekawego można ujrzeć w trakcie przechadzki po tym pięknym placu w centrum Wrocławia?

Nazwa placu położonego na południowy zachód od centralnego placu stolicy Dolnego Śląska odwołuje się do tradycji historycznej. Od czasów średniowiecznej ponownej lokacji miasta zburzonego na skutek najazdu mongolskiego z 1241 roku, plac ten był placem targowym i nosił nazwę placu Solnego, pochodzącą zapewne od rodzaju towaru, jaki można było w tym miejscu nabyć. Plac służył jako miejsce targu do pierwszych lat powojennych. Do dzisiejszego dnia na placu funkcjonuje targ kwiatowy, innych zabudowań przestrzeń placu nie posiada. Od kilku lat w centralnej części placu ustawiono obelisk, nawiązujący do historycznych wydarzeń z XV w., kiedy to ówcześni mieszczanie porwani kazaniem franciszkańskiego mnicha spalili na placu przedmioty codziennego użytku, które uznali za zbytkowne i wystawne.

Plac Solny jest zamknięty czterema pierzejami. Południowa strona jest tą najbardziej okazałą, największym gmachem jest klasycystyczny budynek Starej Giełdy, pochodzący z pierwszej połowy XIX wieku. Obok niego znajdują się trzy inne kamienice. Ściana północna z kolei jest najbardziej zróżnicowana, mieści się na niej część modernistycznego banku, a także inna modernistyczna budowla, dziś mieszcząca redakcję lokalnego wydania Gazety Wyborczej. Obok niej znajdują się jeszcze dwie kamienice. Część zachodnia została odnowiona na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych dwudziestego wieku, jest dość swobodną interpretacją dawnego założenia, pochodzącego z początku XIX wieku. Wschodnia ściana nawiązuje do tradycji handlowych, to właśnie na niej mieści się gmach dawnego domu towarowego.

Plac Solny dziś to przede wszystkim miejsce bardzo urokliwych restauracji i kawiarni, w czasie wiosenno – letnim szczególnie godnym polecenia, z uwagi na ogródki, w których można usiąść, odpoczywając od trudów zwiedzania stolicy Dolnego Śląska. Apartamenty wrocławskie oferują tani nocleg w samym centrum miasta, w bliskiej odległości od Placu Solnego.

Zobacz na mapie
Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij