Przyjazd od
Wyjazd do
28 grudnia 2016

W poprzednim artykule zostały opisane jedne z czterech ważniejszych pomników znajdujących się na terenie Wrocławia. 

Pomniki to symbole ludzkiej obecności, również obecności narodu, gdyż upamiętniają ważne wydarzenia oraz osoby dla danej społeczności, przede wszystkim społeczności w szerszym zakresie, czyli narodu. W tym artykule znajdą Państwo ciąg dalszy poprzedniego artykułu, czyli kolejne pomniki Wrocławia.

Pomnik Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Znajdujący się w Parku Słowackiego, jeden z najpiękniejszych i najbardziej wymownych, według mojej subiektywnej oceny, wrocławskich pomników. Przedstawia Pietę Katyńską, czyli matkę (ojczyznę) trzymającą w swoich ramionach zamordowanego syna (jeńca), nad którymi góruje Anioł Śmierci. Pomnik utworzony został na planie krzyża. Autorem projektu pomnika jest Tadeusz Tchórzewski, a odsłonięto go w 2000 roku.

Pomnik Anonimowego Przechodnia

Pomnik ten zawiera 14 odlanych z brązu postaci, znajdujących się po obu stronach przejścia dla pieszych. Z jednej strony postacie wchodzą w ziemię, a z drugiej z niej wychodzą. Figury stoją po obu stronach ulicy Świdnickiej, w miejscu gdzie krzyżuje się ona z ulicą Piłsudskiego. Pierwowzorem pomnika była instalacja Przejście Jerzego Kaliny. Wiele osób twierdzi, że pomnik ma symbolizować transformację jaka dokonała się w Polakach po uwolnieniu się z pod komunistycznego jarzma.

Pomnik Papieża Jana XXIII

Pomnik znajduje się przy ul. Świętego Marcina i przedstawia postać Jana XXIII, który wyciąga prawą rękę w geście błogosławieństwa, na cokole wyryty został tytuł jednej z encyklik papieża Pacem in terris, czyli Pokój na ziemi. Pomnik jest o tyle ciekawy, że jako jedyny pomnik osoby duchownej w Polsce został sfinansowany przez władze PRL, co wynikało z nadinterpretacji słów papieża, znajdujących się w wymienionej wyżej encyklice.

Pomnik Bolesława Chrobrego

Jeden z najbardziej monumentalnych pomników znajdujących się we Wrocławiu, według wielu znawców rzeźby uważany za kiczowaty. Znajduje się w centrum miasta, na ulicy Świdnickiej, nieopodal Renomy. Pomnik ten jest pierwszym pomnikiem konnym w powojennym Wrocławiu. Bolesław Chrobry dzierży włócznię św. Maurycego - symbol władzy cesarskiej i powstał w miejscu, w którym przed wojną stał pomnik cesarza Wilhelma I.

Zobacz na mapie
Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij