Przyjazd od
Wyjazd do
07 czerwca 2017

Jeden modernistyczny. Drugi postmodernistyczny. Oba stoją w jednym miejscu, obok siebie – na Przedmieściu Oławskim we Wrocławiu. Poczta oraz OVO to wyjątkowe obiekty na wrocławskiej mapie.

Architektoniczny eklektyzm Wrocławia

W nadodrzańskim Wrocławiu spotykają się ze sobą różne style architektoniczne. Począwszy od tych panujących w średniowieczu, czyli romanizmu i gotyku, przez renesans, barok, klasycyzm, historyzm i secesję, aż do tych występujących współcześnie, czyli modernizmu i postmodernizmu. Ten architektoniczny eklektyzm wynika z faktu, że w 1945 roku siedemdziesiąt procent zabudowy zostało zrównane z ziemią, a zamian nie zawsze odbudowywano stare obiekty, bo również budowano nowe. Do grona nowoczesnych budynków wrocławskich zaliczają się między innymi: Solpol I, Solpol II, Szewska Centrum, Silver Tower, Most Rędziński, Sky Tower, Poczta oraz OVO. Poczta oraz OVO we - fot.: Vox Vratislaviensia

Poczta we Wrocławiu

Gmach Poczty przy ul. Krasińskiego we Wrocławiu został postawiony w 1929 roku. Zaprojektował go Lothar Neumann w duchu modernizmu, a ściślej według stylu ekspresjonistycznego. Ceglany budynek pokryty został płaskorzeźbami prezentującymi sceny z życia miasta, a także sceny ukazujące genezę i dzieje poczty w latach 1590-1928. Obiekt stanowił pierwszy wieżowiec we Wrocławiu oraz w Niemczech – Wrocław znajdował się wówczas w granicach niemieckich i po Berlinie odgrywał rolę kolejnej stolicy Niemiec. Oprócz Urzędu Pocztowego mieści się tam Muzeum Poczty i Telekomunikacji. Mierzy on 43 metry wysokości, na które składa się 11 pięter.

OVO we Wrocławiu

Gmach OVO przy ul. Podwale we Wrocławiu został postawiony w 2016 roku. Zaprojektował go Asaf Gottesman  w duchu postmodernizmu. Biały budynek pokryty został corianem, czyli materiałem żywicy akrylowej i minerałów, który zapewnia mu czystość. Owalny obiekt odznacza się taką specyfiką, iż twierdzi się, że to jedyny tego typu obiekt we Wrocławiu i zarazem jeden w Europie. Mieści się w nim Hotel Hilton oraz ekskluzywne restauracje.

Zobacz na mapie
Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij