Arrival date
Departure date
07 June 2017

Jeden modernistyczny. Drugi postmodernistyczny. Oba stoją w jednym miejscu, obok siebie – na Przedmieściu Oławskim we Wrocławiu. Poczta oraz OVO to wyjątkowe obiekty na wrocławskiej mapie.

Architektoniczny eklektyzm Wrocławia

W nadodrzańskim Wrocławiu spotykają się ze sobą różne style architektoniczne. Począwszy od tych panujących w średniowieczu, czyli romanizmu i gotyku, przez renesans, barok, klasycyzm, historyzm i secesję, aż do tych występujących współcześnie, czyli modernizmu i postmodernizmu. Ten architektoniczny eklektyzm wynika z faktu, że w 1945 roku siedemdziesiąt procent zabudowy zostało zrównane z ziemią, a zamian nie zawsze odbudowywano stare obiekty, bo również budowano nowe. Do grona nowoczesnych budynków wrocławskich zaliczają się między innymi: Solpol I, Solpol II, Szewska Centrum, Silver Tower, Most Rędziński, Sky Tower, Poczta oraz OVO. Poczta oraz OVO we - fot.: Vox Vratislaviensia

Poczta we Wrocławiu

Gmach Poczty przy ul. Krasińskiego we Wrocławiu został postawiony w 1929 roku. Zaprojektował go Lothar Neumann w duchu modernizmu, a ściślej według stylu ekspresjonistycznego. Ceglany budynek pokryty został płaskorzeźbami prezentującymi sceny z życia miasta, a także sceny ukazujące genezę i dzieje poczty w latach 1590-1928. Obiekt stanowił pierwszy wieżowiec we Wrocławiu oraz w Niemczech – Wrocław znajdował się wówczas w granicach niemieckich i po Berlinie odgrywał rolę kolejnej stolicy Niemiec. Oprócz Urzędu Pocztowego mieści się tam Muzeum Poczty i Telekomunikacji. Mierzy on 43 metry wysokości, na które składa się 11 pięter.

OVO we Wrocławiu

Gmach OVO przy ul. Podwale we Wrocławiu został postawiony w 2016 roku. Zaprojektował go Asaf Gottesman  w duchu postmodernizmu. Biały budynek pokryty został corianem, czyli materiałem żywicy akrylowej i minerałów, który zapewnia mu czystość. Owalny obiekt odznacza się taką specyfiką, iż twierdzi się, że to jedyny tego typu obiekt we Wrocławiu i zarazem jeden w Europie. Mieści się w nim Hotel Hilton oraz ekskluzywne restauracje.

see on map
Newsletter
Subscribe to our newsletter
This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close