Arrival date
Departure date
14 September 2016

Festung Breslau inaczej oblężenie Wrocławia, jest to bitwa stoczona w 1945 roku we Wrocławiu pomiędzy wojskami ZSRR a III Rzeszy. 

W sierpniu 1944 roku miasto zostało ogłoszone twierdzą - Festung Breslau, a w styczniu 1945 roku dokonano przymusowej ewakuacji większości ludności, która zamieszkiwała Breslau (obecnie Wrocław). Przemierzali oni wiele kilometrów w 20-stopniowym mrozie, co pozbawiło życia nawet 90 000 osób. Miasto w tym czasie było notorycznie atakowane, przez kilka miesięcy Luftwaffe utrzymywała most powietrzny z III Rzeszą, gdzie w ciągu 76 dni wykonano około 2 000 lotów i przywieziono do Wrocławia ponad 1600 ton zapasów. Wojska radzieckie zajmowały peryferyjne osiedla miasta, a 22 lutego rozpoczęto szturm Wrocławia.

Destrukcja Breslau

W marcu zniknęły z mapy Wrocławia liczne kościoły, a także wielkie domy towarowe, ulice przepełnione były czarną mgłą, a w powietrzu czuć było jedynie duszący dym. Bombardowania Festung Breslau nasiliły się, a głównym celem były niemieckie zakłady zbrojeniowe i stanowiska artylerii. Można by powiedzieć, że życie zeszło wtedy do podziemi – wszelkie pomieszczenia znajdujące się poniżej domów zostały przerobione na schrony, mieszkania, a nawet szpitale. Tylko w ten sposób można było się schronić i liczyć na przeżycie. Niestety ofiar wciąż przybywało, a oblężenie nie chyliło się ku końcowi. Nocą z 1 na 2 kwietnia aż 750 samolotów radzieckich masowo zbombardowało Wrocław.

Obrona miasta do ostatniego człowieka

Hitler zlecił obronę miasta do ostatniego człowieka, jednak czując, że jego szanse z dnia na dzień maleją, 30 kwietnia popełnił samobójstwo w podziemnym bunkrze. Na początku kolejnego miesiąca podjęto jednak wstępne rozmowy dotyczące zakończenia walk i już 6 maja podpisano kapitulację Wrocławia. Podsumowując straty oblężenia, na miejscu zginęło kilka tysięcy żołnierzy, a kilkadziesiąt zostało rannych, większość budynków mieszczących się we Wrocławiu zostało zrównanych z ziemią, co dało aż 18 000 000 metrów sześciennych gruzu. Aby lepiej poznać całą historię i szczegółowy bieg wydarzeń, mamy szansę obejrzeć rekonstrukcję Festung Breslau, organizowaną przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej. Wiele informacji znajdziecie odwiedzając stronę dolny-slask.org.pl, będącą istną kopalnia wiedzy na temat Wrocławia oraz dolnego śląska.  Fotografia pochodzi z http://dolny-slask.org.pl/3207487,foto.html

see on map
Newsletter
Subscribe to our newsletter
This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close