Arrival date
Departure date
19 December 2016

Wrocław to miasto, które w swojej ponad 1000-letniej historii było pod panowaniem różnych narodowości, a każda z nich chciała coś upamiętniać.

Oczywistym przy tym było, że pod pewnym względem zawsze chciano obecność poprzednich właścicieli usunąć, a zapełnić przestrzeń miasta własną obecnością. Robiono to między innymi poprzez stawianie pomników, których Wrocław posiada wiele. W dwuczęściowym artykule znajdą Państwo przegląd najważniejszych wrocławskich pomników.

Pomnik hrabiego Aleksandra Fredry

Pomnik ten to jeden z najbardziej znanych wrocławskich pomników, który znajduje się na południowej pierzei Rynku, a został przywieziony przez Polaków ze Lwowa. Wykonano go na zlecenie Lwowskiego Koła Literacko - Artystycznego. Postać literata wyrzeźbił znany Leonardo Marconi w 1879 roku. Po wojnie rzeźbę wywieziono do Wilanowa, a stamtąd przybyła do Wrocławia i w 1956 roku została uroczyście odsłonięta w miejscu, gdzie wcześniej stał pomnik króla Fryderyka Wilhelma III.

Pomnik Mikołaja Kopernika

Wrocław to nie Toruń, ale pomnik Mikołaja Kopernika posiada i to nie byle jaki, badania dowiodły, że twarz rzeźby, bardzo dobrze odzwierciedla oblicze polskiego astronoma, który ruszył ziemię, co ciekawe rzeźbiarz wzorował się na wizerunku własnej żony. Autorem pomnika jest prof. Leon Podsiadły, a sam pomnik zalicza się do ważniejszych przykładów rzeźb współczesnych. Pomnik odsłonięto w 1974 roku, rok po tym jak obchodzone 500-lecie urodzin Mikołaja Kopernika.

Pomnik Pomarańczowej Alternatywy

We Wrocławiu na każdym rogu mieszkają krasnale, a pomnik Pomarańczowej Alternatywy to pierwszy z małych mieszkańców, który we Wrocławiu się osiedlił. Ojciec wszystkich wrocławskich krasnali - Papa Krasnal - upamiętnia ruch Pomarańczowej Alternatywy, który za czasów PRL-u działał w mieście i stoi w miejscu, z którego ruszały, rozpoczynały się wszelkie antykomunistyczne demonstracje i happeningi.

Powodzianka

Powódź w 1997 roku to jedno z wydarzeń, które najbardziej wstrząsnęło Wrocławiem od czasów II wojny światowej, wtedy to miasto zostało zalane w bardzo dużym stopniu, a zjawisko nazwano powodzią tysiąclecia. Rzeźbę wykonał Stanisław Wysocki, a odsłonięto ją w pierwszą rocznicę powodzi. Powodzianka upamiętnia wysiłek wrocławian w walce z powodzią i przedstawia kobietę, która dźwiga książki, oddając tym samym hołd wszystkim wolontariuszom, którzy zabezpieczali miasto oraz jego cenne zasoby materialne m.in. zasoby biblioteczne Uniwersytetu Wrocławskiego.

see on map
Newsletter
Subscribe to our newsletter
This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close