Arrival date
Departure date
10 April 2015

W jednym z krańców wrocławskiego rynku stoją dwie niewielkie średniowieczne kamieniczki, połączone tak, jakby trzymały się za ręce. Noszą one nazwy „Jaś” i „Małgosia” i są jednym z bardziej charakterystycznych punktów wrocławskiej historii. Poznaj ich bardzo ciekawe dzieje.

Mniejsza z kamienic, stojąca po lewej stronie patrzącego z wrocławskiego rynku, to właśnie jest „Jaś”. Składa się w rzeczywistości z fragmentów dwóch budynków, połączonych w całość w wieku XVI. Wyższa, nosząca nazwę „Małgosi”, również jest połączeniem dwóch pozostałości po dawnym ciągu kamienic, tworzących jednocześnie ogrodzenie ówczesnego przykościelnego cmentarza. Arkada, tak silnie kojarząca się z trzymaniem się tych dwóch budynków za ręce, jest właśnie przypomnieniem o tej zapomnianej dziś funkcji. Napis na niej głosi po łacinie „Śmierć jest bramą życia”, co dowodzi, że arkada była zwieńczeniem istniejącej wówczas cmentarnej bramy. Sam cmentarz zlikwidowano w wieku XVIII, kiedy zaczęto w centrum miasta odchodzić od idei przykościelnych cmentarzy i tym samym likwidować je.

Kamienice szczęśliwie przetrwały burzliwe dzieje miasta. Po wojnie powstały ich nieco żartobliwe nazwy, nadane przez przyjezdnych nowych mieszkańców miasta, którym kojarzyły się one z parą trzymających się za ręce dziecięcych bohaterów baśni braci Grimm. Nazwy się przyjęły i dziś nikt nie ma wątpliwości, gdzie mieszczą się Jaś i Małgosia.

Powojenne losy tych dwóch kamieniczek również są bardzo interesujące. W „Jasiu” przez wiele lat mieszkał Eugeniusz Get Stankiewicz, oryginalny wrocławski twórca. W zamian za możliwość korzystania z kamieniczki za 1 grosz symbolicznego czynszu wyremontował na własny koszt cały budynek. Niestety, od chwili śmierci artysty w 2011 roku budynek stoi opustoszały i nie można go zwiedzać.

Zupełnie inaczej ma się sprawa z „Małgosią”, którą od kilkudziesięciu lat zawiaduje Towarzystwo Miłośników Wrocławia. Można nabyć tam ciekawe publikacje TMW, dowiedzieć się sporo o historii samego miasta i jego zabytków. W części piwnicznej istnieje restauracja, w której można chwilę odpocząć w trakcie poznawania pięknej wrocławskiej starówki. Nasz apartament Sukiennice, położony w samym centrum Rynku, pozostaje najlepszym miejscem wypadowym.

see on map
Newsletter
Subscribe to our newsletter
This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close