Arrival date
Departure date
31 May 2016

Wrocław przez wieki był miastem wielokulturowym, w którym mieszały się wpływy mieszkańców pochodzących z różnych krajów. Nic zatem dziwnego, że w stolicy Dolnego Śląska istniała także liczna społeczność żydowska. 

Dziś jednym z jej przejawów jest Simcha, czyli festiwal kultury żydowskiej. Kolejna edycja tej niezwykłej imprezy rozpoczyna się już w najbliższą sobotę, 28 maja. Co będzie można zobaczyć w trakcie tego wydarzenia? Z całą pewnością atrakcji nie zabraknie.

Tegoroczna edycja festiwalu ma być – wedle słów samych organizatorów – wydarzeniem, które będzie ukazaniem kultury żydowskiej w całej krasie. Złączenie historii i teraźniejszości powinno wydobyć to, co najlepsze z przeszłych i obecnych form kultury.

Kultura żydowska jest silnie osadzona w muzyce, nic zatem dziwnego, że w ramach nadchodzącego festiwalu odbędzie się wiele koncertów. Miłośnicy muzyki klezmerskiej z całą pewnością powinni zaznajomić się ze szczegółowym programem imprezy. Nie zabraknie również wykonań muzyki liturgicznej, którą będzie można posłuchać w Synagodze pod Białym Bocianem.

Poza muzyką osoby chcące wziąć udział w festiwalowych wydarzeniach na pewno nie będą się nudzić. Warto zwrócić uwagę na warsztaty języka jidysz i hebrajskiego, a także na możliwość usłyszenia wykładów poświęconych przede wszystkim historii i teraźniejszości mniejszości żydowskiej w dolnośląskiej metropolii.

Obraz kultury polskiej nie byłby pełen bez potraw pochodzących z tradycyjnej kuchni. Podczas festiwalu Simcha będzie można zatem odwiedzić jarmark, na którym oferowana będzie tego rodzaju żywność. Jeśli interesujesz się gotowaniem, na pewno powinieneś zwrócić uwagę na spotkania z Malką Kafką, która opowie o różnych żydowskich potrawach, a także pokaże sposób przygotowania kilku z nich.

Simcha to również cały szereg wydarzeń przygotowanych specjalnie dla dzieci. Najmłodsi będą mogli wziąć udział w warsztatach muzycznych i tanecznych, natomiast uczniowie wrocławskich gimnazjów i liceów wyruszą śladami dawnej społeczności żydowskiej, która zamieszkiwała miejsca w dzisiejszej Dzielnicy Czterech Wyznań.

Jeśli masz zamiar spędzić więcej czasu we Wrocławiu, wygodny nocleg oferują apartamenty wrocławskie na wynajem, znajdujące się w samym centrum miasta, co znakomicie ułatwia załatwianie wszelkich spraw – zwiedzania, zakupów i udziału w życiu kulturalnym stolicy Dolnego Śląska.

see on map
Newsletter
Subscribe to our newsletter
This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close