Arrival date
Departure date
26 February 2015

W ubiegłym roku festiwal Jazz nad Odrą obchodził uroczyste pięćdziesięciolecie swojego istnienia. Warto z tej okazji poznać odrobinę historii tego tak zasłużonego dla polskiego jazzu festiwalu.

Historia to długa i ciekawa, a obchodzony właśnie jubileusz sprawia, że to ważne dla wszystkich miłośników jazzu będzie nadal kontynuowane, łącząc kolejne pokolenia fanów tego rodzaju muzyki.

Jazz nad Odrą – historia festiwalu

Pierwotnie festiwal znany był jako Przegląd Jazzowy i był imprezą organizowaną przez wrocławskie środowiska studenckie związane ze Związkiem Studentów Polskich. Od samego początku posiadał sporą renomę w środowisku wielbicieli jazzu, a wyróżnienia otrzymywane w konkursie festiwalowym były początkiem wielkich karier między innymi takich wykonawców jak: Włodzimierz Nahorny, Piotr Baron, Andrzej Zaucha czy Ewa Bem. Stopniowo Jazz nad Odrą zaczęli odwiedzać również zagraniczni wykonawcy, w tym wielu ze ścisłej światowej czołówki, jak Pat Metheny, Al di Meola, Paco de Lucia, Stan Getz i inni. Tego rodzaju koncerty ugruntowały pozycję festiwalu jako imprezy ważnej nie tylko na muzycznej mapie Wrocławia.

Jazz nad Odrą – wizytówka Wrocławia

Jazz nad Odrą od zawsze silnie związany był z miastem, dziś to jedna z tych imprez, dzięki którym Wrocław jest rozpoznawalnym miejscem na całym świecie. Nie dziwi zatem jego obecność w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016. O dużym znaczeniu festiwalu świadczy nadal spora wartość Grand Prix, przyznawanego od kilku lat jako nagroda Prezydenta Wrocławia laureatom konkursu dla młodych twórców, jaki odbywa się w ramach festiwalowych koncertów.

Jazz nad Odrą to dobry powód do odwiedzenia miasta. Fani jazzu mogą z powodzeniem połączyć swoją muzyczną pasję ze zwiedzaniem Wrocławia i jego zabytków. Wiele z ciekawych turystycznie miejsc było w przeszłości areną festiwalowych koncertów, by wymienić choćby słynny Pałacyk przy ulicy Kościuszki, Halę Stulecia, aula Politechniki Wrocławskiej, Arsenał Miejski, Aula Leopoldina czy wnętrza kościołów.

Jazz nad Odrą to festiwal będący wizytówką miasta żyjącego kulturą. Być może warto rozważyć odwiedzenie miasta właśnie w czasie odbywania się tej wyjątkowej imprezy. Więcej informacji na stronie festiwalu Jazz nad Odrą.

see on map
Newsletter
Subscribe to our newsletter
This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close