Arrival date
Departure date
12 October 2015

Wrocław od dawna promuje literaturę i czytelnictwo. Jednym z najważniejszych wydarzeń jest nagroda Angelus, w tym roku nadawana już po raz dziesiąty. O co chodzi z tą nagrodą i kto w tym roku ma szansę ją otrzymać?

Początki nagrody sięgają 2006 roku, kiedy to postanowiono rozpocząć powrót do tradycji Wrocławia jako miasta spotkania wielu narodów i kultur. W ciągu lat swojego istnienia Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus, bo taka jest jej pełna nazwa, wyrosła na jedną z najważniejszych nagród literackich nie tylko w naszym kraju, ale w całym regionie. Jest ona nadawana również dla tłumaczy, w docenieniu ich ciężkiej i jednocześnie zaszczytnej pracy przybliżania polskim czytelnikom tego, co najlepsze z książek powstających w naszym bezpośrednim sąsiedztwie.

Nagroda została ufundowana przez miasto Wrocław, starające się promować dobrą literature i jej czytanie. Nagroda jest przyznawana co roku dla najlepszej książki wydanej w języku polskim. Jej twórca musi pochodzić z krajów Europy Środkowej, a samo dzieło powinno podejmować tematy ważne dla współczesnego świata, a także pogłębiać wiedzę o świecie innych kultur. Wśród członków jury można odnaleźć prawdziwe autorytety w dziedzinie literatury, między innymi Stanisława Beresia, Piotra Kępińskiego, Justynę Sobolewską i inni

Wśród historycznych już laureatów Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus można odnaleźć prawdziwe sławy europejskiej literatury, docenione na całym świecie. Jedną z byłych laureatek tej nagrody jest Swiełtana Aleksijewicz, białoruska reporterka, tegoroczna laureatka literackiej Nagrody Nobla, co jest faktem potwierdzającym wysoką rangę wrocławskiej nagrody.

Tegoroczna edycja jest już na etapie finałowym, w którym zostało jedynie siedem książek. Wśród nich znalazły się aż cztery książki rodzimych twórców. Dzieła Jacka Dehnela, Andrzeja Stasiuka, Ziemowita Szczerka i Olgi Tokarczuk odznaczają się wysoką jakością, konkurencja jest na pewno bardzo wyrównana. Wydaje się, że największe szanse na zgarnięcie głównej nagrody ma Olga Tokarczuk, nie tak dawno nagrodzona nagrodą Nike. Laureatów poznamy już w najbliższą sobotę.

Od kilku lat Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus jest związana organizacyjnie z Bruno Schulz Festiwal, który rozpoczyna się już we wtorek 13 października i potrwa do niedzieli 18 października. Warto zwrócić uwagę i na to wydarzenie. Osoby spoza stolicy Dolnego Śląska znajdą nocleg zamieszczony w ofercie dostarczanej przez apartamenty wrocławskie, położone w samym centrum Wrocławia.

see on map
Newsletter
Subscribe to our newsletter
This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close