Arrival date
Departure date
24 June 2015

Wrocław coraz mocniej zaznacza swoją obecność w świecie kultury. Po uzyskaniu zaszczytnego miana Europejskiej Stolicy Kultury 2016, miastu udało się wygrać rywalizację o tytuł Światowej Stolicy Książki 2016 roku. 

Po ogłoszeniu wyników stolica Dolnego Śląska dołączyła do tak znanych na całym świecie miast jak Madryt, Turyn, Amsterdam i Montreal. Co ten tytuł oznacza i w jaki sposób przebiegnie ten rok?

Historia narodzin tytułu Światowej Stolicy Książki wiąże się z wcześniejszymi obchodami Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, który obchodzony jest każdego roku 23 kwietnia. Idea obchodów tego rodzaju powstała z inicjatywy UNESCO w roku 1995, a w związku z jej dobrym przyjęciem na całym świecie, od 2001 roku nadawany jest tytuł, po którym zwycięskie miasto zostaje wyróżnione jako Światowa Stolica Książki. Wrocław jest pierwszym polskim miastem, jakie zdołało zdobyć to zaszczytne wyróżnienie.

Światowa Stolica Książki to całoroczne wydarzenie, które ma promować czytelnictwo i pozostawić określone długotrwałe skutki dla społeczeństwa lokalnego. Zwycięska aplikacja musi bowiem zawierać przedłożenie programu działań stworzonego specjalnie na potrzeby projektu Światowa Stolica Książki, który zostanie wdrożony w roku gdy miasto będzie posiadało ten tytuł, wraz z przewidywanymi długofalowymi korzyściami, tak dla zaangażowanych partnerów jak i dla całego społeczeństwa. Ponadto w przedłożonych UNESCO dokumentach musiał się znaleźć również przewidywany plan wydatków i sposoby pozyskiwania środków. Najważniejsza jest jednak literatura. Wrocław zyskał ten zaszczytny tytuł przede wszystkim za ilość i jakość projektów jednorazowych i cyklicznych aktywności zorganizowanych przez zwycięskie miasto.

Nie jest jeszcze znany szczegółowy plan wydarzeń, jakie w przyszłym roku będzie można zobaczyć w ramach projektu Światowa Stolica Książki. Sądząc jednak po ilości i jakości dotychczasowych literackich wydarzeń w stolicy Dolnego Śląska, z całą pewnością będzie można zobaczyć naprawdę interesujące projekty. Dobrym rozwiązaniem jest więc uważne śledzenie informacji o przebiegu projektu, by z wyprzedzeniem zaplanować pobyt we Wrocławiu. Z noclegiem nie będzie problemu, oferujemy tani nocleg Wrocław.

see on map
Newsletter
Subscribe to our newsletter
This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close