Przyjazd od
Wyjazd do
31 maja 2016

Wrocław przez wieki był miastem wielokulturowym, w którym mieszały się wpływy mieszkańców pochodzących z różnych krajów. Nic zatem dziwnego, że w stolicy Dolnego Śląska istniała także liczna społeczność żydowska. 

Dziś jednym z jej przejawów jest Simcha, czyli festiwal kultury żydowskiej. Kolejna edycja tej niezwykłej imprezy rozpoczyna się już w najbliższą sobotę, 28 maja. Co będzie można zobaczyć w trakcie tego wydarzenia? Z całą pewnością atrakcji nie zabraknie.

Tegoroczna edycja festiwalu ma być – wedle słów samych organizatorów – wydarzeniem, które będzie ukazaniem kultury żydowskiej w całej krasie. Złączenie historii i teraźniejszości powinno wydobyć to, co najlepsze z przeszłych i obecnych form kultury.

Kultura żydowska jest silnie osadzona w muzyce, nic zatem dziwnego, że w ramach nadchodzącego festiwalu odbędzie się wiele koncertów. Miłośnicy muzyki klezmerskiej z całą pewnością powinni zaznajomić się ze szczegółowym programem imprezy. Nie zabraknie również wykonań muzyki liturgicznej, którą będzie można posłuchać w Synagodze pod Białym Bocianem.

Poza muzyką osoby chcące wziąć udział w festiwalowych wydarzeniach na pewno nie będą się nudzić. Warto zwrócić uwagę na warsztaty języka jidysz i hebrajskiego, a także na możliwość usłyszenia wykładów poświęconych przede wszystkim historii i teraźniejszości mniejszości żydowskiej w dolnośląskiej metropolii.

Obraz kultury polskiej nie byłby pełen bez potraw pochodzących z tradycyjnej kuchni. Podczas festiwalu Simcha będzie można zatem odwiedzić jarmark, na którym oferowana będzie tego rodzaju żywność. Jeśli interesujesz się gotowaniem, na pewno powinieneś zwrócić uwagę na spotkania z Malką Kafką, która opowie o różnych żydowskich potrawach, a także pokaże sposób przygotowania kilku z nich.

Simcha to również cały szereg wydarzeń przygotowanych specjalnie dla dzieci. Najmłodsi będą mogli wziąć udział w warsztatach muzycznych i tanecznych, natomiast uczniowie wrocławskich gimnazjów i liceów wyruszą śladami dawnej społeczności żydowskiej, która zamieszkiwała miejsca w dzisiejszej Dzielnicy Czterech Wyznań.

Jeśli masz zamiar spędzić więcej czasu we Wrocławiu, wygodny nocleg oferują apartamenty wrocławskie na wynajem, znajdujące się w samym centrum miasta, co znakomicie ułatwia załatwianie wszelkich spraw – zwiedzania, zakupów i udziału w życiu kulturalnym stolicy Dolnego Śląska.

Zobacz na mapie
Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij