Arrival date
Departure date
14 December 2015

Święta Bożego Narodzenia to czas szczególny. Jednym z takich wyznaczników wyjątkowości tego okresu w roku są również specjalne potrawy i wypieki, związane z dawną tradycją obchodzenia świąt. Jednym z takich specjalnych wypieków, przygotowywanych przez wieki na tę okazję są pierniki. 

Wrocław może poszczycić się wielowiekową tradycją pieczenia tego szczególnego rodzaju ciasta. Przekonać się o tym można w prosty sposób, wystarczy wizyta we wrocławskim Muzeum Etnograficznym. To właśnie w tej placówce kulturalnej od 12 grudnia 2015 do 14 lutego 2016 roku oglądać można wszystko to, co z piernikami wrocławskimi jest związane.

Nowo powstała wystawa koncentruje się na przybliżeniu tradycji tworzenia pierników na Śląsku i Łużycach. Przed wiekami piernik nie był jedynie ważnym elementem bożonarodzeniowych obchodów, ale nieodłączną częścią celebrowania ważnych życiowych wydarzeń. Wypiek w kształcie serca przeznaczony był jako podarunek dla ukochanej osoby, co czyniło z niego ważną deklarację miłosną. Z kolei litery alfabetu wykonane z piernika były wręczane dzieciom z okazji rozpoczęcia nauki szkolnej. Młodzi rodzice otrzymywali natomiast wypiek w kształcie kołyski lub też dziecka w powijakach. Pierniki w kształcie koła to symbole pomyślności, wręczane były przy przeróżnych okazjach.

Ciasto piernikowe składa się z ciasta przyprawionego pieprzem i przyprawami. Do tworzenia pożądanego kształtu używano specjalnie przygotowanych na tę okazję drewnianych form. I to właśnie tego rodzaju formy do ciasta są prezentowane w salach wrocławskiego Muzeum Etnograficznego. Z okazji tej szczególnej wystawy zgromadzono niemal 250 sztuk takich form, które będą mogli podziwiać wszyscy, którzy zdecydują się na wizytę w tym miejscu.

Wśród prezentowanych form do ciasta piernikowego można między innymi zobaczyć bardzo misternie przygotowane sceny rodzajowe, przede wszystkim pochodzące z Biblii. Pokłon Trzech Króli, ucieczka z Egiptu, wizerunki świętych i aniołów z pewnością zachwycą starannością wykonania i dbałością o detal. Wśród form można również ujrzeć te, które służyły do stworzenia świątecznych dekoracji.

Podczas wizyty we Wrocławiu warto zatem rozważyć wizytę w Muzeum Etnograficznym. Osoby spoza stolicy Dolnego Śląska nocleg bez większego trudu znaleźć można w ofercie prezentowanej przez apartamenty wrocławskie, położone w samym centrum miasta.

see on map
Newsletter
Subscribe to our newsletter
This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close