Przyjazd od
Wyjazd do
14 grudnia 2015

Święta Bożego Narodzenia to czas szczególny. Jednym z takich wyznaczników wyjątkowości tego okresu w roku są również specjalne potrawy i wypieki, związane z dawną tradycją obchodzenia świąt. Jednym z takich specjalnych wypieków, przygotowywanych przez wieki na tę okazję są pierniki. 

Wrocław może poszczycić się wielowiekową tradycją pieczenia tego szczególnego rodzaju ciasta. Przekonać się o tym można w prosty sposób, wystarczy wizyta we wrocławskim Muzeum Etnograficznym. To właśnie w tej placówce kulturalnej od 12 grudnia 2015 do 14 lutego 2016 roku oglądać można wszystko to, co z piernikami wrocławskimi jest związane.

Nowo powstała wystawa koncentruje się na przybliżeniu tradycji tworzenia pierników na Śląsku i Łużycach. Przed wiekami piernik nie był jedynie ważnym elementem bożonarodzeniowych obchodów, ale nieodłączną częścią celebrowania ważnych życiowych wydarzeń. Wypiek w kształcie serca przeznaczony był jako podarunek dla ukochanej osoby, co czyniło z niego ważną deklarację miłosną. Z kolei litery alfabetu wykonane z piernika były wręczane dzieciom z okazji rozpoczęcia nauki szkolnej. Młodzi rodzice otrzymywali natomiast wypiek w kształcie kołyski lub też dziecka w powijakach. Pierniki w kształcie koła to symbole pomyślności, wręczane były przy przeróżnych okazjach.

Ciasto piernikowe składa się z ciasta przyprawionego pieprzem i przyprawami. Do tworzenia pożądanego kształtu używano specjalnie przygotowanych na tę okazję drewnianych form. I to właśnie tego rodzaju formy do ciasta są prezentowane w salach wrocławskiego Muzeum Etnograficznego. Z okazji tej szczególnej wystawy zgromadzono niemal 250 sztuk takich form, które będą mogli podziwiać wszyscy, którzy zdecydują się na wizytę w tym miejscu.

Wśród prezentowanych form do ciasta piernikowego można między innymi zobaczyć bardzo misternie przygotowane sceny rodzajowe, przede wszystkim pochodzące z Biblii. Pokłon Trzech Króli, ucieczka z Egiptu, wizerunki świętych i aniołów z pewnością zachwycą starannością wykonania i dbałością o detal. Wśród form można również ujrzeć te, które służyły do stworzenia świątecznych dekoracji.

Podczas wizyty we Wrocławiu warto zatem rozważyć wizytę w Muzeum Etnograficznym. Osoby spoza stolicy Dolnego Śląska nocleg bez większego trudu znaleźć można w ofercie prezentowanej przez apartamenty wrocławskie, położone w samym centrum miasta.

Zobacz na mapie
Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij