Arrival date
Departure date
14 March 2016

W ramach całorocznych imprez odbywających się w ramach Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu mieszkańcy i turyści przybywający do stolicy Dolnego Śląska mają szansę na wzięcie udziału w wielu, nierzadko bardzo interesujących, wydarzeniach. Jednym z najbliższych będzie Miesiąc Lwowski we Wrocławiu. Przez 30 dni kwietnia w stolicy Dolnego Śląska będzie unikatowa szansa na zobaczenie najlepszych ukraińskich twórców i ich dzieł. Na co warto szczególnie zwrócić uwagę?

Dlaczego Lwów?

Dlaczego właśnie Lwów i, szerzej, sztuka pochodząca z Ukrainy? Odpowiedź na to pytanie nie jest szczególnie skomplikowana. Otóż to właśnie do stolicy Dolnego Śląska przyjechało najwięcej osób, przesiedlonych w wyniku powojennych porozumień aliantów. Wśród nich znalazło się wielu słynnych profesorów i artystów, nic zatem dziwnego, że nadali oni ton zniszczonemu przez wojnę Wrocławiowi, odbudowując jego życie naukowe i kulturalne. Związki te odżyły po odzyskaniu przez Ukrainę niepodległości, w obu miastach goszczą artyści, odbywają się wydarzenia kulturalne.
Bardzo istotnym elementem, na który wskazują organizatorzy, jest również chęć pokazania, że kultura europejska jest jedna. Jak dotąd, miasta noszące tytuł Europejskiej Stolicy Kultury pochodzą jedynie z państw członkowskich Unii Europejskiej, co, zdaniem wrocławskiego dyrektora ESK 2016, jest wykluczające. Stąd też pomysł zmiany dotychczasowego stanu rzeczy.

Miesiąc Lwowski – szczegóły

Organizatorzy zapowiadają, że w ciągu Miesiąca Lwowskiego przybędzie do Wrocławia około trzystu ukraińskich twórców. Poza wystawami prezentującymi dokonania malarzy, rzeźbiarzy, performancerów i artystów tworzących sztukę mediów cyfrowych i wideoart. Inne wydarzenia podzielono na tematyczne cykle.
W cyklu Muzyka będzie można zobaczyć najważniejszych ukraińskich twórców, komponujących i grających w różnorakich gatunkach muzycznych. Można się spodziewać zarówno ludowych pieśni, jak i muzyki jazzowej a także nowe eksperymentalne brzemienia. Hycz Orchestr, Shatur-Gudur czy Dagadan to nazwy znane na świecie, więc warto rozważyć ujrzenie ich występów na żywo.
W cyklu Literatura/Debaty odbędzie się seria spotkań z ukraińskimi pisarkami i pisarzami. Wiele z nich to znane i popularne nazwiska w naszym kraju. Jurij Andruchowycz, Andriej Bondar, Iwan Bajdak to niewątpliwie osoby, które mają wiele do powiedzenia poza swoimi utworami, a spotkania z nimi mogą być nie tylko rozrywką, ale również intelektualnym przeżyciem.
Cykl Film również zapowiada się niezwykle interesująco. We wrocławskim kinie Nowe Horyzonty zaprezentowane zostaną filmy pochodzące z różnych lat. Obok klasycznych już obrazów stworzonych przez ukraińskich filmowców, warto zwrócić uwagę na unikatową wręcz okazję do zobaczenia dzieł młodych twórców. Filmy z lat 2011-2015 z całą pewnością pozwolą na lepsze zrozumienie obecnej sztuki ukraińskiej.
Warto zatem rozważyć udział w wydarzeniach odbywających się w kwietniu w stolicy Dolnego Śląska. Lwowski Miesiąc we Wrocławiu to z całą pewnością szereg inicjatyw, które trzeba zobaczyć. Osoby spoza miasta wygodny nocleg w centrum miasta znajdą w ofercie prezentowanej przez apartamenty wrocławskie.

see on map
Newsletter
Subscribe to our newsletter
This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close