Arrival date
Departure date
30 December 2014

Kiedy Wrocław został wybrany Europejską Stolicą Kultury 2016 w mieście zapanowała ogromna radość. Część mieszkańców nie do końca zdaje sobie jednak sprawę z czym tak naprawdę wiąże się ten tytuł. Warto zatem przyjrzeć się bliżej ESK.

O co chodzi w ESK? Projekt ten zainicjowano w 1985 roku i pierwotnie nosił on nazwę Europejskie Miasta Kultury. Duży wpływ na powstanie programy miała grecka minister kultury, zatem pierwszym miastem z tym statusem zostały wybrane Anety. Od 1999 roku zmieniono zasady wyboru miasta, które miało sprawować funkcję gospodarza w danym roku. Zmodyfikowana została także nazwa – od tamtej pory projekt funkcjonuje pod znanym nam szyldem Europejskiej Stolicy Kultury. Jego głównym założeniem jest zbliżenie, międzykulturowy dialog oraz wzajemnie poznanie Europejczyków. Duży nacisk kładzie się także na ochronę i pielęgnowanie kulturowego bogactwa naszego kontynentu. Miasta-gospodarze w okresie sprawowania tej roli mają ogromną szansę na promocje i przyśpieszenie rozwoju, dlatego tak ważne jest wykorzystanie takiej okazji. W 2016 roku razem z Wrocławiem funkcję Europejskiej Stolicy Kultury pełnić będzie hiszpańskie San Sebastian.

Wrocław 2016 Stolica Dolnego Śląska przez cały rok pełnić będzie funkcję kulturalnego centrum Europy. Jest to zadanie nie tylko bardzo zaszczytne, ale również niezwykle wymagające. W tym okresie w mieście powinny odbywać się różnego rodzaju konferencje, festiwale, koncerty czy spotkania. Ważne jest, aby oferta skierowana była nie tylko do mieszkańców naszego kraju, ale wszystkich Europejczyków. Stworzenie odpowiedniego programu artystyczno-kulturalnego należy do kuratorów ESK 2016. We Wrocławiu jest ich dziewięciu – każdy z nich jest ekspertem z danej dziedziny. Tworzone i realizowane są programy z architektury, literatury, filmu, muzyki, performance, opery, sztuk wizualnych oraz teatru. Promocja wydarzenia rozpoczęła się już w momencie wybrania Wrocławia na gospodarza. Promowane są także kolejne inicjatywy, które związane są z tytułem ESK.

see on map
Newsletter
Subscribe to our newsletter
This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close