Arrival date
Departure date
14 September 2016

Stawy Milickie to zespół zbiorników, które mieszczą się w dolinie Baryczy w okolicach Milicza i Żmigrodu. Zaliczamy do nich między innymi Krośnice, Potasznia, Radziądz, Ruda Sułowska i Stawno. Liczba stawów wynosi około 290, a ich łączna powierzchnia to ponad 77 kilometrów kwadratowych – jest to jedno z najbardziej wyjątkowych i najciekawszych miejsc w Polsce. 

Stawy Milickie to największy w Polsce rezerwat przyrodniczy i jeden z cenniejszych ośrodków ornitologicznych w Europie – odnotowano tu aż 276 gatunków ptaków, z czego ponad 160 ma tam swoje tereny lęgowe. Przede wszystkim słyną jednak z hodowli i połowów ryb słodkowodnych. Najpopularniejszym gatunkiem jest karp, którego cykl produkcyjny trwa 3 lata i składa się z wielu etapów, dzięki czemu możemy otrzymać najwyższej jakości rybę.

Barycz i Milicz

Najciekawszy jest tutaj środkowy odcinek doliny Baryczy, gdzie rzeka przepływa przez dwie rozległe kotliny, które są śladem po miejscu postoju lądolodu. Ze wszystkich stron otoczone są morenami, a pofalowane wzgórza tworzą charakterystyczną „groblę”, która rozdziela te dwie kotliny. Tam też leży Milicz – piękne miasteczko, które uznawane jest za stolicę tego regionu.

Sport i rekreacja

Na miejscu znajdziemy wypożyczalnię sprzętu wodnego, dzięki czemu możemy w niezwykle ciekawy sposób zwiedzać okolicę i wypoczywać. Ponadto w pobliżu znajduje się również stadnina koni, gdzie możemy podjąć naukę jazdy konnej lub wybrać krajoznawczą wycieczkę po okolicy. Inną opcją jest wzięcie udziału w spływie kajakowym – atrakcja ta cieszy się dużym powodzeniem w tym regionie. Inną atrakcją jest tak zwane fotosafari, gdzie każdy z nas będzie mógł uwiecznić na zdjęciu bogactwo tutejszej przyrody, a w szczególności ptaków oraz innych zwierząt, które zamieszkują te tereny. Warto również odwiedzić skansen rybactwa, gdzie poznamy dokładnie różne gatunki ryb hodowanych w tamtejszych akwenach. Jeśli chcemy przeżyć niepowtarzalną przygodę, udajmy się na Ścieżkę Zmysłów – to specjalnie zaprojektowana trasa, która oddziałuje na nasze zmysły pozawzrokowe i dzięki niej możemy dokładnie poznać faunę i florę Doliny Baryczy.

Przydatne informacje

Stawy Milickie są wyjątkowe, przebywając w naszych apartamentach zachęcamy do odwiedzenia stawów Milickich. Stawy są oddalone od naszych apartamentów w centrum Wrocławia o około 70 km. Wiele ciekawych informacji znajduje się na oficjalnej stronie stawów Milickich.

see on map
Newsletter
Subscribe to our newsletter
This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close