Arrival date
Departure date
21 October 2017

Dolny Śląsk to kraina wspaniałych zabytków, niezwykłych legend i złota.

Góra Ślęża

Nazywana jest także Sobótką. Od wieku ta niewielka – ma zaledwie 718 metrów - góra miała przyciągać ciemne moce, diabły i czarownice. Nie powinno nikogo to dziwić, gdyż według opowiadanych w okolicy legend to właśnie pod Ślężą znajduje się wejście do piekła. Została ona zasypana przypadkiem, kiedy czarty toczyły walkę z aniołami. Do dnia dzisiejszego szukają one drogi do domu strasząc zabłąkanych turystów. Czy to tylko legenda? W sąsiedztwie góry i na jej szczycie znajdują się tajemnicze posągi. Każde wzniesienie, góra i skała leżą bardzo blisko siebie: o rzut kamieniem.

Złotoryja

Już w okresie średniowiecza w okolice miasta przybywali poszukiwacze złota. Piaski, które pokrywają dno rzeki Kaczawy do dzisiaj skrzą się od drobinek złota. Najcenniejsze okazy samorodków można zobaczyć w Muzeum Złota. Muzeum czynne jest od maja do października od wtorku do niedzieli. Od listopada do kwietnia tylko od wtorku do soboty. Bilety: 5 złotych normalny, 3,50 ulgowy. Raz w roku w Złotoryi organizowane są otwarte mistrzostwa świata w płukaniu złota.

Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy

To jedyne tego typu świątynie w całej Europie. Zostały zbudowane wyłącznie z drewna na mocy pokoju westfalskiego, który zakończył wojnę trzydziestoletnią. Mieszkającym w regionie protestantom zostały odebrane wszystkie świątynie. Cesarz Ferdynand III Habsburg zezwolił na wybudowanie trzech nowych. Mogły one być jednak zbudowane poza murami miasta (na odległość strzału armatniego) z nietrwałych materiałów: drewna i gliny. Budowa musiała zostać zakończona w ciągu 1 roku. Trzecia świątynia została wzniesiona w Głogowie, ale nie zachowała się do naszych czasów. Świątyni zostały wpisane na listę Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO. Robią ogromne wrażenie wspaniałym barokowym wystrojem, ale także swoimi rozmiarami. Zamki, kopalnie, niezwykłe świątynie to tylko niektóre z turystycznych atrakcji, które czekają na Dolnym Śląsku. W regionie odbywają się także liczne, bardzo interesujące imprezy.

see on map
Newsletter
Subscribe to our newsletter
This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close