Arrival date
Departure date
21 October 2017

Położony niedaleko Wałbrzycha zamek Książ jest jednym z największych polskich zamków. Nazywany jest Perłą Dolnego Śląska. Warto go zwiedzić przebywając we Wrocławiu lub w regionie.

 

Dzieje zamku

Pierwsza warownia, która miała chronić pograniczne tereny przed najazdami czeskimi została zbudowana przez księcia Bolka I Surowego. Kiedy jego ród wygasł, zamek przeszedł na własność króla czeskiego, od którego odkupił go starosta chociemski. Warownie ograbiono i częściowo zniszczono podczas wojen husyckich. Przez jakiś czas była nawet siedzibę rycerzy-rabusiów. Zamek wielokrotnie zmieniał swoich właścicieli. W XVI wieku jego właścicielami zostali Hochbergowie. W ich rękach zamek pozostawał aż do lat 40. XX wieku. Kolejni właściciele rozbudowywali zamek, wiele wysiłku wkładali w jego upiększanie. Z obronnej warowni zamienili go w okazałą książęcą rezydencję.

Tajemnice zamku Książ

W roku 1941 zamek został skonfiskowany; jego zarządcą została nazistowska organizacja Todt. W tym czasie wywieziono znajdujące się na zamku dobra, w tym niezwykle bogaty księgozbiór. Zniszczono także zabytkowe wnętrza. Pod zamkiem wydrążono tunele, obok wejścia robotnikom przymusowym kazano wywiercić głęboki szyb. Zamek miał zostać jedną z kwater Adolfa Hitlera. Czy rzeczywiście tak miało być, nie wiadomo do dziś. To, czego nie zniszczyły prace budowlane prowadzone przez nazistów, zniszczyły stacjonujące w zamku po zakończeniu wojny wojska radzieckie. Po wojnie odnowiono tylko kilka komnat, w tym najbardziej okazałą Salę Maksymiliana.  

Zamek dzisiaj

Nie odzyskał swojej dawnej świetności, ale i tak warto go zwiedzić. Turyści mogą podziwiać odnowione komnaty znajdujące się na parterze. Turyści mogą zwiedzać zamek jedną z tras. Do wyboru mają między innymi: „Pd tajemnic Piastów do II wojny światowej”, „Szlakiem Daisy” czy „Książ barokowy”. Możliwe jest także nocne zwiedzanie zamku wraz z jego piwnicami. Na zamku odbywają się turnieje rycerskie, organizowane są wystawy i imprezy okolicznościowe. W pobliżu zamku znajduje się punkt widokowy.

see on map
Newsletter
Subscribe to our newsletter
This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close