Przyjazd od
Wyjazd do
21 października 2017

Położony niedaleko Wałbrzycha zamek Książ jest jednym z największych polskich zamków. Nazywany jest Perłą Dolnego Śląska. Warto go zwiedzić przebywając we Wrocławiu lub w regionie.

 

Dzieje zamku

Pierwsza warownia, która miała chronić pograniczne tereny przed najazdami czeskimi została zbudowana przez księcia Bolka I Surowego. Kiedy jego ród wygasł, zamek przeszedł na własność króla czeskiego, od którego odkupił go starosta chociemski. Warownie ograbiono i częściowo zniszczono podczas wojen husyckich. Przez jakiś czas była nawet siedzibę rycerzy-rabusiów. Zamek wielokrotnie zmieniał swoich właścicieli. W XVI wieku jego właścicielami zostali Hochbergowie. W ich rękach zamek pozostawał aż do lat 40. XX wieku. Kolejni właściciele rozbudowywali zamek, wiele wysiłku wkładali w jego upiększanie. Z obronnej warowni zamienili go w okazałą książęcą rezydencję.

Tajemnice zamku Książ

W roku 1941 zamek został skonfiskowany; jego zarządcą została nazistowska organizacja Todt. W tym czasie wywieziono znajdujące się na zamku dobra, w tym niezwykle bogaty księgozbiór. Zniszczono także zabytkowe wnętrza. Pod zamkiem wydrążono tunele, obok wejścia robotnikom przymusowym kazano wywiercić głęboki szyb. Zamek miał zostać jedną z kwater Adolfa Hitlera. Czy rzeczywiście tak miało być, nie wiadomo do dziś. To, czego nie zniszczyły prace budowlane prowadzone przez nazistów, zniszczyły stacjonujące w zamku po zakończeniu wojny wojska radzieckie. Po wojnie odnowiono tylko kilka komnat, w tym najbardziej okazałą Salę Maksymiliana.  

Zamek dzisiaj

Nie odzyskał swojej dawnej świetności, ale i tak warto go zwiedzić. Turyści mogą podziwiać odnowione komnaty znajdujące się na parterze. Turyści mogą zwiedzać zamek jedną z tras. Do wyboru mają między innymi: „Pd tajemnic Piastów do II wojny światowej”, „Szlakiem Daisy” czy „Książ barokowy”. Możliwe jest także nocne zwiedzanie zamku wraz z jego piwnicami. Na zamku odbywają się turnieje rycerskie, organizowane są wystawy i imprezy okolicznościowe. W pobliżu zamku znajduje się punkt widokowy.

Zobacz na mapie
Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij