Arrival date
Departure date
11 August 2017

Rudawski Park Krajobrazowy znajdujący się na terenie Dolnego Śląska, słynie z fantastycznej atrakcji jaką są Kolorowe Jeziorka. Fenomen przyrodniczy od lat przyciąga mnóstwo turystów z Polski i całego Świata. Stawy są cztery i każdy z nich ma inny kolor, a mianowicie żółty, purpurowy, błękitny i zielony. Będąc we Wrocławiu warto wybrać się na wycieczkę również tam - miasto to jest bowiem doskonałą bazą wypadową dla aktywnych i ciekawych świata.

Kolorowe Jeziorka - słów kilka

Woda w zbiornikach, która przybiera różne barwy, ma związek ze składem chemicznym ich dna oraz ścianek. Wszystko dlatego, że wraz z początkiem XVIII wieku ówcześni mieszkańcy okolicznych wsi zajęli się wydobycie łupków pirytonośnych, w które gleba na tym terenie była bardzo obfita. Wówczas stworzona została tam kopalnia pirytu, która zniknęła na początku dwudziestego wieku. Jednak to właśnie wtedy natura dała o sobie znać i woda wypełniła miejsca, w których wcześniej wydobywany był surowiec tworząc bajeczne, kolorowe jeziorka.

Rodzaje wielobarwnych zbiorników

Najmłodszym z powstałych cudów natury jest jeziorko barwy żółtej. Woda pojawiła się w nim bowiem stosunkowo niedawno, wówczas jedynie deszcz, który spływał z gór czasami wypełniał pusty zbiornik o żółtym zabarwieniu. Jeziorko położone jest na wysokości 560 metrów n.p.m. Na tej samej wysokości znajduje się również inne, purpurowe jeziorko, które powstało kiedy zalana została najstarsza kopalnia o nazwie ""Nadzieja"". Zbiornik otoczony jest malowniczymi skałami i roślinnością. Trochę wyżej, bo na 635 metrów n.p.m. znajduje się Lazurowe Jezioro, które powstało na skutek zalania kopani ""Nowe Szczęście"". Najwyżej położonym stawem jest natomiast Zielone Jeziorko i znajduje się ono na wysokości 730 metrów n.p.m. Zbiornik jednak nie jest dostępny cały czas a jedynie po wielkich opadach deszczu wypełnia się na chwilę ciemną wodą. Wrocław to świetne miejsce na dłuższy pobyt, podczas którego warto rozważyć noclegi w apartamentach Absynt. Właśnie z tego miasta można organizować sobie jednodniowe wycieczki, między innymi na niepowtarzalne Kolorowe Jeziorka. Atrakcji we Wrocławiu również nie brakuje - wystarczy wyjść na tętniące życiem i energią miasto a od razu znajdzie się coś, co warto zrobić bądź zobaczyć. Jedno jest pewne - nie ma tu miejsca na nudę, ponieważ rozrywka i fantastyczne atrakcje czają się na każdym kroku.

see on map
Newsletter
Subscribe to our newsletter
This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close