Arrival date
Departure date
21 January 2017

Madonna pod jodłami to obraz autorstwa Lucasa Cranacha. Uchodzi za jeden z najbardziej cennych obrazów w Europie. Obraz ten przeżył burzliwą historię.

Muzeum Archidiecezjalne

Muzeum Archidiecezjalne, które mieści się w budynku dawnej Kapituły przy ul. Kanonii, działa we Wrocławiu od 1898 roku. Prezentuje wystawy poświęcone sztuce oraz rzemiosłu sakralnemu. Wśród najcenniejszych dzieł wylicza się: Księgę Henrykowską, która zawiera pierwsze zdanie w języku polskim, a także egipską mumię oraz sarkofag. Prawdziwą perłę stanowi jednak obraz autorstwa Lucasa Cranacha zatytułowany Madonna pod jodłami

Madonna pod jodłami

Madonna pod jodłami to obraz autorstwa Lucasa Cranacha. Chodzi o Lucasa Cranacha Starszego, o czym należy pamiętać, aby nie pomylić go z synem o imieniu Lucas Cranach Młodszy. Lucas Cranach zasłynął z namalowania takich dzieł jak: Ukrzyżowanie, Zmartwychwstanie, Adam i Ewa, czy właśnie Madonna pod jodłami. Renesansowy malarz namalował obraz techniką olej na desce dla katedry wrocławskiej w 1510 roku. Przez stulecia, bo w latach 1510-1947 obraz w katedrze wisiał. W 1947 roku obraz ukradziono z racji okupacji, wrócił jednak w roku 1948. Wielkie zdziwienie nadeszło w 1961 roku, gdy konserwator podważyła jego oryginalność. W 1971 roku odnaleziono oryginał, jednak nie nadano sprawie biegu. Okazało się, że pewien ksiądz z katedry wyjechał z kraju i zabrał ze sobą dzieło, aby uchronić je przed okupacją, po czym sprzedał je antykwariuszowi, a ten prywatnej osobie, która po wielu latach przekazała je kościołowi szwajcarskiemu.  Dopiero w 2012 roku  Wrocław odzyskał oryginał. Obraz nie trafił jednak do katedry, a do znajdującego się obok niej Muzeum Archidiecezjalnego. W specjalnej sali wisi zarówno oryginał, jak też kopia.

see on map
Newsletter
Subscribe to our newsletter
This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close