Przyjazd od
Wyjazd do
21 stycznia 2017

Madonna pod jodłami to obraz autorstwa Lucasa Cranacha. Uchodzi za jeden z najbardziej cennych obrazów w Europie. Obraz ten przeżył burzliwą historię.

Muzeum Archidiecezjalne

Muzeum Archidiecezjalne, które mieści się w budynku dawnej Kapituły przy ul. Kanonii, działa we Wrocławiu od 1898 roku. Prezentuje wystawy poświęcone sztuce oraz rzemiosłu sakralnemu. Wśród najcenniejszych dzieł wylicza się: Księgę Henrykowską, która zawiera pierwsze zdanie w języku polskim, a także egipską mumię oraz sarkofag. Prawdziwą perłę stanowi jednak obraz autorstwa Lucasa Cranacha zatytułowany Madonna pod jodłami

Madonna pod jodłami

Madonna pod jodłami to obraz autorstwa Lucasa Cranacha. Chodzi o Lucasa Cranacha Starszego, o czym należy pamiętać, aby nie pomylić go z synem o imieniu Lucas Cranach Młodszy. Lucas Cranach zasłynął z namalowania takich dzieł jak: Ukrzyżowanie, Zmartwychwstanie, Adam i Ewa, czy właśnie Madonna pod jodłami. Renesansowy malarz namalował obraz techniką olej na desce dla katedry wrocławskiej w 1510 roku. Przez stulecia, bo w latach 1510-1947 obraz w katedrze wisiał. W 1947 roku obraz ukradziono z racji okupacji, wrócił jednak w roku 1948. Wielkie zdziwienie nadeszło w 1961 roku, gdy konserwator podważyła jego oryginalność. W 1971 roku odnaleziono oryginał, jednak nie nadano sprawie biegu. Okazało się, że pewien ksiądz z katedry wyjechał z kraju i zabrał ze sobą dzieło, aby uchronić je przed okupacją, po czym sprzedał je antykwariuszowi, a ten prywatnej osobie, która po wielu latach przekazała je kościołowi szwajcarskiemu.  Dopiero w 2012 roku  Wrocław odzyskał oryginał. Obraz nie trafił jednak do katedry, a do znajdującego się obok niej Muzeum Archidiecezjalnego. W specjalnej sali wisi zarówno oryginał, jak też kopia.

Zobacz na mapie
Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij