Arrival date
Departure date
07 May 2017

Madonna Osobowicka to jedna z wrocławskich madonn. Ma swoją kaplicę na Osobowicach. Jest to miejsce niezwykle malownicze. Poznajmy Święte Wzgórze na Osobowicach

 

Wyjątkowy fragment Wrocławia nad Odrą, czyli Osobowice

Osobowice stanowią osiedle w północnych rejonach Wrocławia usytuowane nad rzeką Odrą. Badania archeologiczne, podczas których natrafiono na grodziska i cmentarzyska, wykazały, że cywilizacja istniała tam już w epoce brązu. W efekcie to najstarszy znany fragment obecnego terytorium Wrocławia. Osobowice słyną z Cmentarza Osobowickiego, czyli największej nekropolii na ziemiach stolicy Dolnego Śląska. Choć osiedle jest sporo oddalone od centrum, to ma sporo do zaoferowania pod kątem turystycznym. Las Osobowicki  to pierwsza atrakcja, druga natomiast, która zadowoli i ciało, i duszę, to Święte Wzgórze, na którym znajduje się Kaplica Nawiedzenia Matki Bożej Osobowickiej.

Święte Wzgórze

W średniowieczu teren Osobowic znajdował się pod jurysdykcją klasztoru zakonu klarysek. Sytuacja ta zmieniła się dopiero w dziewiętnastym stuleciu, gdy w ramach sekularyzacji klasztorowi zabrano ziemię i sprzedano ją rodzinie Kornów, popularnych w mieście wydawców. To właśnie za ich sprawą powstała w dziewiętnastym wieku kaplica w stylu klasycystycznym tak zwanym Świętym Wzgórzu. Początkowo należała do chrześcijan obrządku protestanckiego, z czasem zaś, w wyniku przemieszania ludności, do chrześcijan obrządku katolickiego. W kaplicy znajduje się drewniana figura Matki Bożej.

Madonna Osobowicka

Drewniana Figura Matki Bożej, nazywanej Madonną Osobowicką, została wykonana prawdopodobnie już w średniowieczu i umieszczona w drzewie rosnącym na  Świętym Wzgórzu. W osiemnastym wieku przeniesiono ją do powstałej tam drewnianej kaplicy, a w wieku dziewiętnastym do kaplicy murowanej, gdzie stoi nadal. Odziana w dostojne szaty matka Boża trzyma na rękach Syna Bożego. Kult Madonny Osobowickiej stał się tak popularny, że na Świętym Wzgórzu  w Kaplicy Nawiedzenia Matki Bożej Osobowickiej utworzono Sanktuarium.

see on map
Newsletter
Subscribe to our newsletter
This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close