Arrival date
Departure date
07 March 2017

We Wrocławiu, tak jak w każdej miejscowości, znajduje się wiele miejsca dla żywych, ale też trochę miejsca dla umarłych. Miejsca te, z racji swoich walorów, bardzo często urastają do rangi zabytkowych. Najważniejsze z wrocławskich nekropolii to: Cmentarz Osobowicki, Cmentarz Grabiszyński, Cmentarz Kiełczowski, cmentarz św. Cmentarz Osobowicki, Cmentarz Grabiszyński, Cmentarz Kiełczowski, Cmentarz Ducha Świętego, Cmentarz św. Maurycego, Cmentarz św. Wawrzyńca, Cmentarz Świętej Rodziny, Stary Cmentarz Żydowski, Nowy Cmentarz Żydowski oraz cmentarze militarne.

 

Cmentarz Osobowicki

Cmentarz Osobowicki to pierwszy cmentarz we Wrocławiu pod względem wielkości. Stanowi nekropolię komunalną, choć początkowo chowano na nim zmarłych z parafii św. Wojciecha, św. Macieja i św. Bernardyna. Założony został w 1867 roku. Na cmentarzu stoi kaplica żałobna z 1921 roku projektu Maxa Berga. Oprócz niej na uwagę zasługują Aleje Zasłużonych, Kwatera Kombatantów, Grobowce Romów oraz pola wydzielone dla zmarłych wyznania mahometańskiego. Znajduje się na Osobowicach i Różance.

Cmentarz Ducha Świętego

Cmentarz Ducha Świętego to jeden z ważniejszych cmentarzy we Wrocławiu. Stanowi nekropolię parafialną parafii Ducha Świętego, a dawniej parafii św. Henryka. Założony został w 1918 roku. Na cmentarzu stoi kaplica po wezwaniem Zmartwychwstania Pańskiego z 1978 roku projektu Tadeusza Zipsera. Znajduje się na Gaju.

Cmentarz św. Maurycego

Cmentarz św. Maurycego to jeden z ważniejszych cmentarzy we Wrocławiu. Stanowi nekropolię parafialną parafii św. Maurycego. Założony został w 1939 roku po przeniesieniu cmentarza sprzed kościoła św. Maurycego na tzw. Skowronią Górę.  Znajduje się na Gaju.

Cmentarz św. Wawrzyńca

Cmentarz św. Wawrzyńca to jeden z ważniejszych cmentarzy we Wrocławiu. Stanowi nekropolię parafialną parafii katedralnej. Założony został w 1869 roku. Na cmentarz prowadzi brama z 1870 roku. Przy cmentarzu znajduje się kościół św. Wawrzyńca z 1981 roku autorstwa Zenona Prętczyńskiego. Znajduje się na Śródmieściu.

see on map
Newsletter
Subscribe to our newsletter
This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close