Arrival date
Departure date
20 December 2014

W 2016 roku Wrocław będzie Europejską Stolicą Kultury. Na ten sukces musiał jednak zapracować – w stolicy Dolnego Śląska od lat odbywają się różnego rodzaju festiwale, które na stałe wpisały się już w kalendarz imprez kulturalnych. Nie brakuje wydarzeń dla miłośników filmu oraz muzyki.

Imprezy dla miłośników kina

Kiedy w 2006 roku zdecydowano na przeniesienie festiwalu Era Nowa Horyzonty do Wrocławia można było usłyszeć głosy, że impreza straci swój urok. Wcześniej odbywał się w Cieszynie, gdzie panował zupełnie inny klimat oglądania filmów. Decyzja Romana Gutka o zmianie lokalizacji okazała się jednak strzałem w dziesiątkę – impreza Nowe Horyzonty co roku, pod koniec lipca, przyciąga do Wrocławia rzesze miłośników dobrego kina. Na festiwalu wyświetlane są filmu, których w popularnych sieciach kinowych zobaczyć nie można. Prezentowane są przede wszystkim pozycje cechujące się niekonwencjonalnością, które są bezkompromisowe. W kalendarz wrocławskich wydarzeń filmowych na stałe wpisał się już American Film Festival. Pozwala on nie tylko na zagłębienie kina amerykańskiego, ale również poznanie z innej strony kultury i rzeczywistości USA. Co roku w stolicy Dolnego Śląska w ramach Planet + Doc Film Festival wyświetlane są filmy dokumentalne z całego świata.

Wrocławskie festiwale muzyczne

Wrocław to prawdziwa oaza dla miłośników dobrych brzmień. Fani każdego gatunku muzycznego znajdą w mieście coś dla siebie – wystarczy tylko dobrze poszukać. Najstarszym festiwalem odbywającym się we Wrocławiu jest Jazz nad Odrą. Imprezy tej nie trzeba chyba nikomu przedstawiać, bowiem stała się ona jedną ze sztandarowych pozycji na festiwalowej mapie miasta. Pierwszego maja głośno jest o Gitarowym Rekordzie Guinnessa, który ściśle związany jest z festiwalem Thanks Jimi. Poświęcony jest on oczywiście Jimiemu Hendrixowi. We wrześniu Wrocław staje się stolicą muzyki klasycznej – odbywa się tutaj Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans, który ściąga do miasta tysiące melomanów.

see on map
Newsletter
Subscribe to our newsletter
This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close