Arrival date
Departure date
07 May 2017

Święty Jan Nepomucen to postać, która patronuje miejscowościom usytuowanym nad rzekami. Nic więc dziwnego, że patronuje on również usytuowanemu nad Odrą Wrocławiowi. Właśnie dlatego w stolicy Dolnego Śląska można spotkać tyle rzeźb i pomników poświęconych temu czesko-polskiemu męczennikowi.

 

Żywot Świętego Jana Nepomucena

Jan Nepomucen urodził się w 1350 roku, a zmarł w roku 1393. Jako kapłan, został wikariuszem biskupa Jana z Jenstejna, a także spowiadał między innymi królową Zofię Bawarską. Jej mąż, król Wacław IV Luksemburczyk, podejrzewał że zdradza go ona z innym mężczyzną, dlatego zażądał od Jana Nepomucena wyjawienia spowiedzi. Jan Nepomucen postanowił zachować tajemnicę spowiedzi, czym się naraził. Przysłowiowej oliwy do ognia dolał fakt, że król popadł w konflikt z biskupem. Jan Nepomucen został uwięziony, torturowany, a ostatecznie wrzucony do rzeki, efektem czego zginął. W 1729 roku Jan Nepomucen został uznany za świętego. Tego męczennika czci się głównie w Czechach, w Polsce oraz na Śląsku, a jego kult rozsławił głównie zakon jezuitów. Patronuje on mostom, jak też miejscowościom usytuowanym nad rzekami. Jan Nepomucen w ikonografii występuje w sutannie, rokiecie i birecie z trzymanym krzyżem i palmą męczeństwa. [caption id=""attachment_560"" align=""aligncenter"" width=""200""] Pomnik Świętego Jana Nepomucena we Wrocławiu - fot.: Vox Vratislaviensia[/caption]

Pomniki Świętego Jana Nepomucena we Wrocławiu

Święty Jan Nepomucen posiada we Wrocławiu wiele rzeźb i pomników. Najpopularniejszy, a zarazem największy pomnik tego męczennika na Śląsku stanowi pomnik przed kolegiatą Krzyża Świętego i Świętego Bartłomieja przy ulicy Katedralnej. Powstał on w latach 1730-1732. Zaprojektował go Christoph Tausch, a wykonali Johann Albrecht Siegwitz i Johann Adam Karringer na czele z Johannem Georgiem Urbanskym. Potężna figura Świętego Jana Nepomucena w towarzystwie Aniołów znajduje się na monumentalnym cokole. Cokół zdobią płaskorzeźby ukazujące męczeństwo Świętego Jana Nepomucena. Inne pomniki tego męczennika znajdują się przed kościołem Świętego Macieja przy ul. Nankiera, przed Zamkiem przy placu Świętojańskim oraz przed kościołem Świętego Maurycego przy ulicy Traugutta.

see on map
Newsletter
Subscribe to our newsletter
This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close