Arrival date
Departure date
12 February 2017

Na mapie wrocławskich kościołów znajduje się kościół Ducha Świętego. To jeden z najbardziej nowoczesnych obiektów sakralnych. Jedni go uwielbiają, drudzy nie znoszą – tak czy inaczej, jak ktoś go napotyka, to nie pozostawia bez komentarza.

 

Kilka faktów o kościele Ducha Świętego

Kościół Ducha Świętego usytuowany na pograniczu wrocławskich osiedli południowych – Gaj, Tarnogaj i Huby, znajduje się przy ul. Bardzkiej, nieopodal al. Armii Krajowej. Powstawał w latach 1973-1979. Nazywa się go kościołem z plecakiem, bo świątynia i plebania z pomieszczeniami katechetycznymi tworzą jedną budowlę. Kościół dzieli się na kościół dolny, zwany Kaplicą Matki Bożej Nieustającej Pomocy, a także kościół górny, czyli po prostu Kościół Ducha Świętego. Pierwszą mszę w kościele dolnym odprawiono 25-go grudnia 1974 roku, z kolei pierwszą mszę w kościele górnym odprawiono 25-go grudnia 1979 roku. Uroczystej konsekracji dokonano w roku 1994. Do powstania kościoła Ducha Świętego, stanowiącego pierwszy kościół postawiony w nadodrzańskim mieście po roku 1945, przyczynił się proboszcz, Stefan Wójcik. Za projekt architektoniczny i konstrukcję odpowiadali Wojciech Święcicki, Waldemar Wawrzyniak, Jerzy Wojnarowicz oraz Tadeusz Zipser.

Architektura organiczna oraz inne wzorce w kościele Ducha Świętego

Kościół Ducha Świętego postawiony został w nurcie modernistycznym, według zasad architektury organicznej, która za cel stawia naśladowanie natury w kulturze. Właśnie dlatego kościół ten odznacza się plastycznością i żywiołowością. Współgra to również z patronem kościoła, bo przecież Trzecia Osoba Boska słynie z mocy i żywiołowości. Wśród innych odwołań do Ducha Świętego znajduje się płomień ognia na szczycie wieży, siedmiokrotnie podzielone sklepienie w kształcie gestu rozwinięcia skrzydeł oraz witraż w formie kwiatu rodzącego owoc.  Kształt wieży kościoła katolickiego Ducha Świętego we Wrocławiu wzorowano na  kształcie wieży kościoła katolickiego św. Barbary w Kutnej Horze. Niejako przypomina to, że Polska przyjęła chrześcijaństwo od Czech. Ponadto kościół spełnia zalecenie II Soboru Watykańskiego, według której trzeba wychodzić do ludu. Właśnie dlatego prezbiterium niemal stapia się z nawą i trzema emporami, a wszystko to na planie zgeometryzowanego okręgu. W drewniano-marmurowym wystroju warto zwrócić uwagę na figurę ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa na krzyżu, figurę zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa wystawianą w czasie świąt paschalnych, 30-głosowe organy, figurę Madonny z Dzieciątkiem pochodzącą ze średniowiecza, witraż przedstawiający zesłanie Ducha Świętego obraz potężny obraz autorstwa Tadeusza Zipsera zatytułowany Rola i działalność Ducha Świętego w Starym i Nowym Testamencie.

see on map
Newsletter
Subscribe to our newsletter
This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close