Arrival date
Departure date
07 March 2017

We Wrocławiu, tak jak w każdej miejscowości, znajduje się wiele miejsca dla żywych, ale też trochę miejsca dla umarłych. Miejsca te, z racji swoich walorów, bardzo często urastają do rangi zabytkowych. Najważniejsze z wrocławskich nekropolii to: Cmentarz Osobowicki, Cmentarz Grabiszyński, Cmentarz Kiełczowski, Cmentarz Ducha Świętego, Cmentarz św. Maurycego, Cmentarz św. Wawrzyńca, Cmentarz Świętej Rodziny, Stary Cmentarz Żydowski, Nowy Cmentarz Żydowski oraz cmentarze militarne.

 

Cmentarz Grabiszyński I

Cmentarz Grabiszyński I to obecnie Park Grabiszyński. Stanowił nekropolię komunalną. Założony został w 1868 roku. Na cmentarzu stała kaplica żałobna z 1868 roku projektu Carla Zimmermanna. Z czasem planowano przywrócić na jego terenie nekropolię, ale ostatecznie pozostawiono park. Cmentarz znajdował się na Grabiszynie.

Cmentarz Grabiszyński II

Cmentarz Grabiszyński II to drugi cmentarz we Wrocławiu pod względem wielkości. Stanowi nekropolię komunalną. Założony został w 1881 roku. Na cmentarzu stoi odgrywająca rolę kaplicy żałobnej kaplica pamięci Karoliny Gierth z 1882 roku projektu Friedricha Kesslera. To jeden z trzech Cmentarzy Grabiszyńskich, a zarazem jedyny istniejący. Cmentarz znajduje się na Grabiszynie.

Cmentarz Grabiszyński III

Cmentarz Grabiszyński III to obecnie Park Grabiszyński. Stanowił nekropolię komunalną. Założony został w 1916 roku. Na cmentarzu stało krematorium z 1926 roku projektu Richarda Konwiarza. Obecnie w Parku Grabiszyńskim na pamiątkę po Dawnym Cmentarzu Grabiszyńskim stoi Pomnik Wspólnej Pamięci z 2008 roku projektu Alojzego Gryta i innych. Cmentarz znajdował się na Grabiszynie.

Cmentarz Kiełczowski

Cmentarz Kiełczowski to trzeci cmentarz we Wrocławiu pod względem wielkości. Stanowi nekropolię komunalną. Założony został w 1996 roku z racji wyczerpywania się miejsc na Cmentarzu Osobowickim i Cmentarzu Grabiszyńskim. Na cmentarzu stoi kaplica żałobna pochodząca z 1996 roku i pochodzące z 1996 roku krematorium. Cmentarz znajduje się na Psim Polu.

see on map
Newsletter
Subscribe to our newsletter
This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close