Przyjazd od
Wyjazd do
12 lutego 2017

Na mapie wrocławskich kościołów znajduje się kościół Ducha Świętego. To jeden z najbardziej nowoczesnych obiektów sakralnych. Jedni go uwielbiają, drudzy nie znoszą – tak czy inaczej, jak ktoś go napotyka, to nie pozostawia bez komentarza.

 

Kilka faktów o kościele Ducha Świętego

Kościół Ducha Świętego usytuowany na pograniczu wrocławskich osiedli południowych – Gaj, Tarnogaj i Huby, znajduje się przy ul. Bardzkiej, nieopodal al. Armii Krajowej. Powstawał w latach 1973-1979. Nazywa się go kościołem z plecakiem, bo świątynia i plebania z pomieszczeniami katechetycznymi tworzą jedną budowlę. Kościół dzieli się na kościół dolny, zwany Kaplicą Matki Bożej Nieustającej Pomocy, a także kościół górny, czyli po prostu Kościół Ducha Świętego. Pierwszą mszę w kościele dolnym odprawiono 25-go grudnia 1974 roku, z kolei pierwszą mszę w kościele górnym odprawiono 25-go grudnia 1979 roku. Uroczystej konsekracji dokonano w roku 1994. Do powstania kościoła Ducha Świętego, stanowiącego pierwszy kościół postawiony w nadodrzańskim mieście po roku 1945, przyczynił się proboszcz, Stefan Wójcik. Za projekt architektoniczny i konstrukcję odpowiadali Wojciech Święcicki, Waldemar Wawrzyniak, Jerzy Wojnarowicz oraz Tadeusz Zipser.

Architektura organiczna oraz inne wzorce w kościele Ducha Świętego

Kościół Ducha Świętego postawiony został w nurcie modernistycznym, według zasad architektury organicznej, która za cel stawia naśladowanie natury w kulturze. Właśnie dlatego kościół ten odznacza się plastycznością i żywiołowością. Współgra to również z patronem kościoła, bo przecież Trzecia Osoba Boska słynie z mocy i żywiołowości. Wśród innych odwołań do Ducha Świętego znajduje się płomień ognia na szczycie wieży, siedmiokrotnie podzielone sklepienie w kształcie gestu rozwinięcia skrzydeł oraz witraż w formie kwiatu rodzącego owoc.  Kształt wieży kościoła katolickiego Ducha Świętego we Wrocławiu wzorowano na  kształcie wieży kościoła katolickiego św. Barbary w Kutnej Horze. Niejako przypomina to, że Polska przyjęła chrześcijaństwo od Czech. Ponadto kościół spełnia zalecenie II Soboru Watykańskiego, według której trzeba wychodzić do ludu. Właśnie dlatego prezbiterium niemal stapia się z nawą i trzema emporami, a wszystko to na planie zgeometryzowanego okręgu. W drewniano-marmurowym wystroju warto zwrócić uwagę na figurę ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa na krzyżu, figurę zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa wystawianą w czasie świąt paschalnych, 30-głosowe organy, figurę Madonny z Dzieciątkiem pochodzącą ze średniowiecza, witraż przedstawiający zesłanie Ducha Świętego obraz potężny obraz autorstwa Tadeusza Zipsera zatytułowany Rola i działalność Ducha Świętego w Starym i Nowym Testamencie.

Zobacz na mapie
Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij