Przyjazd od
Wyjazd do
21 lutego 2017

Polacy wyjątkowym kultem obdarzają trzy Madonny: Częstochowską, Licheńską oraz Ostrobramską. Ta ostatnia, która oryginalnie jest w Wilnie, swoją kopię ma między innymi we Wrocławiu. Znajduje się w kościele Opieki św. Józefa.

Kościół Opieki św. Józefa

Kościół Opieki św. Józefa znajduje się na Nadodrzu we Wrocławiu. Powstał w roku 1821 wg projektu Karla Ferdinanda Langhansa. Zastąpił stojącą od roku 1400 w tym miejscu kaplicę. Zawsze pozostawał chrześcijański, ale początkowo należał do protestantów. Nosił wówczas wezwanie św. Urszuli i jej jedenastu tysiąca dziewic. Dopiero w 1946 roku przeszedł w ręce katolików. Zmienił wówczas wezwanie na Opieki św. Józefa. Obecnie urzęduje w nim zakon karmelitów. Stanowi perłę architektury klasycystycznej. Zbudowany na planie dwunastoboku obiekt posiada wokół liczne arkady. Wśród cennego wyposażenia znajdują się organy, rzeźby z Bramy Mikołajskiej wiszące nad wejściem oraz obraz Madonny Ostrobramskiej.

Madonna Ostrobramska

Matka Boża Ostrobramska, zwana Matką Miłosierdzia, podkreśla jeden z trzech najważniejszych przymiotów Boga obok  Sprawiedliwości i Wszechmocy, czyli Miłosierdzie. Obraz Madonny Ostrobramskiej stanowi jeden z symboli chrześcijaństwa wśród krajów słowiańskich i bałtyckich, który czczą wyznawcy rzymskiego katolicyzmu, greckiego katolicyzmu oraz prawosławia. Znajduje się on w Wilnie, na Litwie, należącym dawniej do Rzeczpospolitej Obojga Narodów, czyli Polski i Litwy. Umieszczony został w bramie wjazdowej do miasta która odgrywa rolę kaplicy. Malowidło powstało w siedemnastym stuleciu. Szybko okrzyknięto je cudownym. Nad wizerunkiem Madonny Ostrobramskiej od początku pieczę sprawuje Zakon Karmelitów. Kopia obrazu z Ostrej Bramy trafiła do Wrocławia po 1945 roku. Wówczas to mieszkańcy Wilna, Lwowa i innych miast z Kresów Wschodnich przenosili się do Wrocławia. Przywieźli oni czczoną w swoim regionie Madonnę ze sobą. Obraz umieszczono w kościele Opieki Św. Józefa na Nadodrzu we Wrocławiu. Z jego prezbiterium uczyniono bramę wzorowaną na Ostrej Bramie z Wilna. W 2002 roku kościół Opieki św. Józefa uczyniono Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej. Uroczystą mszę ku czci Madonny odprawia się zawsze 16-go listopada.

Zobacz na mapie
Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij