nav-left cat-right
cat-right

Kolorowe Jeziorka – magia istnieje

Kolorowe Jeziorka – magia istnieje

Rudawski Park Krajobrazowy znajdujący się na terenie Dolnego Śląska, słynie z fantastycznej atrakcji jaką są Kolorowe Jeziorka. Fenomen przyrodniczy od lat przyciąga mnóstwo turystów z Polski i całego Świata. Stawy są cztery i każdy z nich ma inny kolor, a mianowicie żółty, purpurowy, błękitny i zielony. Będąc we Wrocławiu warto wybrać się na wycieczkę również tam – miasto to jest bowiem doskonałą bazą wypadową dla aktywnych i ciekawych świata.

Kolorowe Jeziorka – słów kilka

Woda w zbiornikach, która przybiera różne barwy, ma związek ze składem chemicznym ich dna oraz ścianek. Wszystko dlatego, że wraz z początkiem XVIII wieku ówcześni mieszkańcy okolicznych wsi zajęli się wydobycie łupków pirytonośnych, w które gleba na tym terenie była bardzo obfita. Wówczas stworzona została tam kopalnia pirytu, która zniknęła na początku dwudziestego wieku. Jednak to właśnie wtedy natura dała o sobie znać i woda wypełniła miejsca, w których wcześniej wydobywany był surowiec tworząc bajeczne, kolorowe jeziorka.

Rodzaje wielobarwnych zbiorników

Najmłodszym z powstałych cudów natury jest jeziorko barwy żółtej. Woda pojawiła się w nim bowiem stosunkowo niedawno, wówczas jedynie deszcz, który spływał z gór czasami wypełniał pusty zbiornik o żółtym zabarwieniu. Jeziorko położone jest na wysokości 560 metrów n.p.m. Na tej samej wysokości znajduje się również inne, purpurowe jeziorko, które powstało kiedy zalana została najstarsza kopalnia o nazwie „Nadzieja”. Zbiornik otoczony jest malowniczymi skałami i roślinnością. Trochę wyżej, bo na 635 metrów n.p.m. znajduje się Lazurowe Jezioro, które powstało na skutek zalania kopani „Nowe Szczęście”. Najwyżej położonym stawem jest natomiast Zielone Jeziorko i znajduje się ono na wysokości 730 metrów n.p.m. Zbiornik jednak nie jest dostępny cały czas a jedynie po wielkich opadach deszczu wypełnia się na chwilę ciemną wodą.

Wrocław to świetne miejsce na dłuższy pobyt, podczas którego warto rozważyć noclegi w apartamentach Absynt. Właśnie z tego miasta można organizować sobie jednodniowe wycieczki, między innymi na niepowtarzalne Kolorowe Jeziorka. Atrakcji we Wrocławiu również nie brakuje – wystarczy wyjść na tętniące życiem i energią miasto a od razu znajdzie się coś, co warto zrobić bądź zobaczyć. Jedno jest pewne – nie ma tu miejsca na nudę, ponieważ rozrywka i fantastyczne atrakcje czają się na każdym kroku.

Komentowanie wyłączone.